SON ÖNCEKİ KAPANIŞ DEĞİŞİM (%)
XU100 86.072 84.596 1,74
VIOP 107.551 105.752 1,70
USD/TRY 6,0775 6,0967 -0,31
BIST BANKA 113.392 109.191 3,85
SON ÖNCEKİ KAPANIŞ DEĞİŞİM (%)
DAX 12.011 11.952 0,49
ALTIN 1.284,92 1.283,43 0,12
BRENT 69,22 67,76 2,15

 Mardin Çimento Hisse Senedi | MRDIN

TL
Değişim
Fark
Toplam İşlem Hacmi
  • G
  • H
  • A
  • Y

Hisse Önerisi

SAT
  • Son Öneri Tarihi 30.11.2018
  • Hedef Fiyat 1,72
  • Getiri Pot %-34

Ezgi Akalan

Bu hisse için öneri açıklaması bulunmamaktadır.

Önceki Öneri Tarihi 17.09.2018
Önceki Hedef Fiyat 3,53
SAT

Dönemsel Hareketler

3 Aylık Hareketler Minimum Maksimum Değişim
Fiyat Hareketi (TL) 2,6 3,02 0,42
Hacim Hareketi (Milyon TL) 0,0 2,9 2,8

Dahil Olduğu Endekslerdeki Ağırlığı

XU100 (%) XU050 (%) XU030 (%)
Dahil değil Dahil değil Dahil değil

Şirket Künyesi

Ünvanı Mardin Çimento
Kuruluş 02.06.1969
Faal Alanı Klinker, çimento ve hazır beton üretimi ile satışı
Telefon (0482)2266430
Faks (0482)2266436
Adres Savur Yolu 6.Km Mardin

Mali Tablo*

Mali Tablo
Özkaynaklar204,0257,4
Ödenmiş Sermaye109,5109,5
Net Kâr6,330,4

Özet Finansal Göstergeler

Satışlar 307 mn TL
FAVÖK 51 mn TL
Net Kar 42 mn TL
FD/Satışlar 1,1
FD/FAVÖK 6,3
F/K 6,9
PD/DD 1,0
Satışlar 269 mn TL
FAVÖK 42 mn TL
Net Kar 34 mn TL
FD/Satışlar 1,2
FD/FAVÖK 7,7
F/K 8,4
PD/DD 1,1
Satışlar 218 mn TL
FAVÖK 26 mn TL
Net Kar 22 mn TL
FD/Satışlar 1,5
FD/FAVÖK 12,4
F/K 13,0
PD/DD 1,1
Satışlar 199 mn TL
FAVÖK 35 mn TL
Net Kar 30 mn TL
FD/Satışlar 1,6
FD/FAVÖK 9,2
F/K 9,4
PD/DD 1,1

Cari Değerler

F/K 11,0
FD/FAVÖK 15,6
PD/DD 1,4
FD/Satışlar 1,8
Yabancı Oranı (%) 10,20
Ort Hacim (mn$) 3A/12A 0,1 / 0,2
Piyasa Değeri 288,0 mnTL
Net Borç 40,7 mnTL
Yurtdışı Çarpan İskontosu (%) -13,3

Getiriler

1 Gün (%) 1 Hafta (%) 1 Ay (%) Yıl İçi Getiri
TL 1,15 -4,71 -5,73 -5,40
USD 2,15 -5,02 -9,45 -17,69
Göreceli -0,58 -3,91 5,09 0,32

Ortaklık Yapısı

Ticari Ünvan Pay Oranı(%)
Önceki Değere Göre Değişim
Kod Kapanış Fiyat (TL) Cari Tahmin
(mn TL)
Tahmin
Güncelleme
Tarihi
1 Hafta
(mn TL)
1 Ay
(mn TL)
3 Ay
(mn TL)
MRDIN 2,63
21,8
217,5
26,3
250,3
381,2
30.11.2018
30.11.2018
30.11.2018
30.11.2018
30.11.2018
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
2019 yılının tahminleri ile hesaplanmıştır
1 Hafta Önceki 1 Ay Önceki 3 Ay Önceki
Kod Öneri Tarihi Öneri Hedef Değişim (TL) Öneri Hedef Değişim (TL) Öneri Hedef Değişim (TL)
MRDIN 30.11.2018 SAT 1,72 0,00 SAT 1,72 0,00 SAT 1,72 0,00
Kod Kapanış Fiyat Temettü
Verim (%)
Hisse
Başı TL
Dağıtma
Oranı (%)
Toplam
Temettü (mn TL)
Tahmin/
Gerçekleşen
MRDIN 2,63
9,55
6,14
14,82
10,26
0,2484
0,1596
0,4963
0,4421
80
80
179
92
27,2
17,5
54,4
48,4
Tahmin
Tahmin
Gerçekleşen
Gerçekleşen
Kod Satışlar (mn TL) Net Kar (mn TL) FAVÖK (mn TL) Tahmin/Açıklanan
MRDIN 307,3 41,6 51,3 Tahmin
MRDIN 269,0 34,0 42,1 Tahmin
MRDIN 217,5 21,8 26,3 Tahmin
MRDIN 199,4 30,4 35,3 Açıklanan
Kod F/K FD/FAVÖK FD/Satışlar PD/DD Tahmin/Açıklanan
MRDIN 6,9 6,3 1,1 1,0 Tahmin
MRDIN 8,4 7,7 1,2 1,1 Tahmin
MRDIN 13,0 12,4 1,5 1,1 Tahmin
MRDIN 9,4 9,2 1,6 1,1 Açıklanan
Kod Bölünme
Sonrası
Sermaye
(TL)
Tarih Bedelli
Oran
(%)
Bedelli
Nom.
Tutar
(TL)
Diğer
(*)
Bedelsiz
IK
Oran
(%)
Bedelsiz
Temettü
Oran
(%)
Nakit
Tem.Brüt
(%)
Nakit
Temettü
(TL)
Hisse
Başı
Brüt
(TL)
Kod Dağ. Tarihi Temettü Verim Hisse Başı TL Nakit Tem. Brüt Oran(%) Nakit Tem. Net Oran(%) Toplam Temettü (TL) Dağıtma Oranı
MRDIN30.04.201914,820,496349,6342,19 54.358.360 179
MRDIN02.07.201810,260,442144,2137,58 48.424.284 92
MRDIN01.12.20174,440,191719,1716,30 21.000.022 55
MRDIN03.07.20172,730,127812,7810,87 14.000.015 37
MRDIN27.06.20168,820,370637,0631,50 40.586.856 92
MRDIN14.12.201511,950,513851,3843,67 56.275.074 93
MRDIN07.12.20148,550,457445,7438,88 50.096.059 96
MRDIN31.05.20135,640,308930,8926,26 33.835.468 90
MRDIN31.05.201211,050,687268,7258,41 75.263.002 89
MRDIN31.05.20118,340,647664,7655,04 70.922.470 91
MRDIN21.05.20108,750,739573,9562,86 80.998.120 91
MRDIN29.05.200910,990,626362,6353,24 56.689.696 83
MRDIN30.05.200816,751,0556105,5699,22 77.208.209 82
MRDIN01.04.200712,421,0059100,5994,56 73.577.170 83
MRDIN01.05.20067,980,758475,8472,80 50.112.582 77
MRDIN01.05.200511,270,432643,2641,53 24.225.600 81
MRDIN29.04.20038,640,863786,3784,62 11.960.667 83
MRDIN30.05.200219,841,7063170,63162,79 15.752.390 83
MRDIN30.05.200111,881,2770127,70122,29 7.859.092 82
MRDIN30.05.20008,291,3258132,58126,92 5.440.000 A/D
MRDIN28.05.19989,701,0190101,90101,90 1.142.304 A/D
MRDIN30.04.201914,820,496349,6342,1954.358.360179
MRDIN02.07.201810,260,442144,2137,5848.424.28492
MRDIN01.12.20174,440,191719,1716,3021.000.02255
MRDIN03.07.20172,730,127812,7810,8714.000.01537
MRDIN27.06.20168,820,370637,0631,5040.586.85692
MRDIN14.12.201511,950,513851,3843,6756.275.07493
MRDIN07.12.20148,550,457445,7438,8850.096.05996
MRDIN31.05.20135,640,308930,8926,2633.835.46890
MRDIN31.05.201211,050,687268,7258,4175.263.00289
MRDIN31.05.20118,340,647664,7655,0470.922.47091
MRDIN21.05.20108,750,739573,9562,8680.998.12091
MRDIN29.05.200910,990,626362,6353,2456.689.69683
MRDIN30.05.200816,751,0556105,5699,2277.208.20982
MRDIN01.04.200712,421,0059100,5994,5673.577.17083
MRDIN01.05.20067,980,758475,8472,8050.112.58277
MRDIN01.05.200511,270,432643,2641,5324.225.60081
MRDIN29.04.20038,640,863786,3784,6211.960.66783
MRDIN30.05.200219,841,7063170,63162,7915.752.39083
MRDIN30.05.200111,881,2770127,70122,297.859.09282
MRDIN30.05.20008,291,3258132,58126,925.440.000A/D
MRDIN28.05.19989,701,0190101,90101,901.142.304A/D

Mali Tablolar

Bilanço
Dönen Varlıklar242.745.475263.708.405145.426.292187.801.249
Nakit ve Nakit Benzerleri2.008.4513.077.8703.915.16759.826.824
Finansal Yatırımlar7.752.9727.470.2377.619.5798.936.832
Ticari Alacaklar52.197.86864.473.04572.659.03563.615.173
Finans Sektörü Faaliyetlerinden Alacaklar0000
Diğer Alacaklar114.519.0176.560.831790.8821.460.382
Müşteri Sözleşmelerinden Doğan Varlıklar0000
Stoklar63.429.27678.322.52951.912.55749.094.099
Canlı Varlıklar0000
Diğer Dönen Varlıklar2.837.8915.226.2958.529.0724.867.939
(Ara Toplam)242.745.475165.130.807145.426.292187.801.249
Satış Amacıyla Elde Tutulan Duran Varlıklar098.577.59800
Duran Varlıklar104.776.119103.539.751202.476.021197.255.294
Ticari Alacaklar0000
Finans Sektörü Faaliyetlerinden Alacaklar0000
Diğer Alacaklar360.461360.4621.088.127360.461
Müşteri Sözleşmelerinden Doğan Varlıklar0000
Finansal Yatırımlar0000
Özkaynak Yöntemiyle Değerlenen Yatırımlar0096.982.39990.324.607
Canlı Varlıklar0000
Yatırım Amaçlı Gayrimenkuller0000
Stoklar0000
Kullanım Hakkı Varlıkları0000
Maddi Duran Varlıklar101.842.104100.500.836101.334.191103.540.967
Şerefiye0000
Maddi Olmayan Duran Varlıklar481.658452.257581.904628.219
Ertelenmiş Vergi Varlığı2.084.6042.218.9032.482.1072.393.747
Diğer Duran Varlıklar7.2927.2937.2937.293
TOPLAM VARLIKLAR347.521.594367.248.156347.902.313385.056.543
KAYNAKLAR0000
Kısa Vadeli Yükümlülükler130.799.49897.710.67281.928.931127.908.280
Finansal Borçlar50.430.57764.715.28548.463.79940.239.792
Diğer Finansal Yükümlülükler0000
Ticari Borçlar17.799.65826.638.91724.743.64827.355.889
Diğer Borçlar56.095.1051.588.9452.173.58149.450.208
Müşteri Söz. Doğan Yük.0000
Finans Sektörü Faaliyetlerinden Borçlar0000
Devlet Teşvik ve Yardımları0000
Ertelenmiş Gelirler (Müşteri Söz. Doğan Yük. Dış.Kal.)446.514615.94000
Dönem Karı Vergi Yükümlülüğü610.840428.9371.001.5602.008.572
Borç Karşılıkları2.782.8921.954.3802.988.9355.660.311
Diğer Kısa Vadeli Yükümlülükler2.633.9121.768.2682.557.4083.193.508
(Ara Toplam)130.799.49897.710.67281.928.931127.908.280
Satış Amaçlı Elde Tutulan Duran Varlıklara İlişkin Yükümlülükler0000
Uzun Vadeli Yükümlülükler12.762.85412.155.87812.466.26712.612.791
Finansal Borçlar0000
Diğer Finansal Yükümlülükler0000
Ticari Borçlar0000
Diğer Borçlar0000
Müşteri Söz.Doğan Yük.0000
Finans Sektörü Faaliyetlerinden Borçlar0000
Devlet Teşvik ve Yardımları0000
Ertelenmiş Gelirler (Müşteri Söz.Doğan Yük. Dış.Kal.)0000
Uzun vadeli karşılıklar12.762.85412.155.87812.429.89712.540.051
Çalışanlara Sağlanan Faydalara İliş.Karş.0000
Ertelenmiş Vergi Yükümlülüğü0000
Diğer Uzun Vadeli Yükümlülükler0036.37072.740
Özkaynaklar203.959.242257.381.606253.507.115244.535.472
Ana Ortaklığa Ait Özkaynaklar203.959.242257.381.606253.507.115244.535.472
Ödenmiş Sermaye109.524.000109.524.000109.524.000109.524.000
Karşılıklı İştirak Sermayesi Düzeltmesi (-)0000
Hisse Senedi İhraç Primleri0023.43023.430
Değer Artış Fonları0000
Yabancı Para Çevrim Farkları0000
Kardan Ayrılan Kısıtlanmış Yedekler61.436.59296.612.87196.612.87196.612.871
Geçmiş Yıllar Kar/Zararları28.211.38118.452.65118.241.17518.241.175
Dönem Net Kar/Zararı6.316.81530.411.06726.462.32619.901.727
Diğer Özsermaye Kalemleri-1.529.5462.381.0172.643.313232.269
Azınlık Payları0000
TOPLAM KAYNAKLAR347.521.594367.248.156347.902.313385.056.543
Gelir Tablosu
Sürdürülen Faaliyetler0000
Satış Gelirleri26.063.604199.400.054155.365.73996.640.423
Satışların Maliyeti (-)-28.101.866-150.369.340-115.509.065-68.210.044
Ticari Faaliyetlerden Diğer Kar (Zarar)0000
Ticari Faaliyetlerden Brüt Kar (Zarar)-2.038.26249.030.71439.856.67428.430.379
Faiz, Ücret, Prim, Komisyon ve Diğer Gelirler0000
Faiz, Ücret, Prim, Komisyon ve Diğer Giderler (-)0000
Finans Sektörü Faaliyetlerinden Diğer Kar (Zarar)0000
Finans Sektörü Faaliyetlerinden Brüt Kar (Zarar)0000
Diğer Gelir ve Giderler0000
BRÜT KAR (ZARAR)-2.038.26249.030.71439.856.67428.430.379
Pazarlama, Satış ve Dağıtım Giderleri (-)-1.831.909-11.309.901-8.721.125-5.528.645
Genel Yönetim Giderleri (-)-4.380.540-13.773.285-12.190.306-9.017.448
Araştırma ve Geliştirme Giderleri (-)0000
Diğer Faaliyet Gelirleri2.981.0509.344.9226.427.8373.551.646
Diğer Faaliyet Giderleri (-)-363.847-1.417.334-1.086.371-320.487
Faaliyet Karı Öncesi Diğer Gelir ve Giderler0000
FAALİYET KARI (ZARARI)-5.633.50831.875.11624.286.70917.115.445
Net Faaliyet Kar/Zararı-8.250.71123.947.52818.945.24313.884.286
Yatırım Faaliyetlerinden Gelirler14.274.439987.602740.8932.058.146
Yatırım Faaliyetlerinden Giderler (-)0-391.10200
Diğer Gelir ve Giderler0000
Özkaynak Yöntemiyle Değerlenen Yatırımların Kar/Zararlarındaki Paylar2.054.12610.742.5098.266.6504.019.906
Finansman Gideri Öncesi Faaliyet Karı/Zararı10.695.05743.214.12500
(Esas Faaliyet Dışı) Finansal Gelirler117.6943.974.5373.818.8811.604.245
(Esas Faaliyet Dışı) Finansal Giderler (-)-3.742.479-11.371.340-5.739.171-923.479
Vergi Öncesi Diğer Gelir ve Giderler14.274.439596.500740.8932.058.146
SÜRDÜRÜLEN FAALİYETLER VERGİ ÖNCESİ KARI (ZARARI)7.070.27235.817.32231.373.96223.874.263
Sürdürülen Faaliyetler Vergi Geliri (Gideri)-753.457-5.406.255-4.911.636-3.972.536
Dönem Vergi Geliri (Gideri)-619.158-5.204.531-4.771.514-3.744.054
Ertelenmiş Vergi Geliri (Gideri)-134.299-201.724-140.122-228.482
Diğer Vergi Geliri (Gideri)0000
SÜRDÜRÜLEN FAALİYETLER DÖNEM KARI/ZARARI6.316.81530.411.06726.462.32619.901.727
DURDURULAN FAALİYETLER0000
Durdurulan Faaliyetler Vergi Sonrası Dönem Karı (Zararı)0000
DÖNEM KARI (ZARARI)6.316.81530.411.06726.462.32619.901.727
Dönem Kar/Zararının Dağılımı0000
Azınlık Payları0000
Ana Ortaklık Payları6.316.81530.411.06726.462.32619.901.727
Hisse Başına Kazanç0000
Seyreltilmiş Hisse Başına Kazanç0000
Sürdürülen Faaliyetlerden Hisse Başına Kazanç0000
Sürdürülen Faaliyetlerden Seyreltilmiş Hisse Başına Kazanç0000
Dipnot
Amortisman Giderleri2.758.69411.388.3638.586.4945.276.221
Kıdem Tazminatı801.9091.388.908895.908-266.779
Finansman Giderleri-3.742.479-11.371.340-5.739.171-923.479
Yurtiçi Satışlar26.217.207186.621.539144.429.40490.573.813
Yurtdışı Satışlar116.79215.723.63513.970.0738.169.005
Net Yabancı Para Pozisyonu-3.959.922-5.318.076577.0097.022.916
Parasal net yabancı para varlık/(yükümlülük) pozisyonu-3.807.689-5.318.076672.6177.022.916
Net YPP (Hedge Dahil)-3.959.923-5.318.076577.0107.022.916
Kod Kapanış (TL) F/K FD/FAVÖK FD/Satışlar PD/DD Son Dönem
MRDIN 2,6 11,2 15,8 1,9 1,4 3/2019
Kod Kapanış (TL)
Değişim (Baz Puan) Etki* (%)
MRDIN 2,63 10,20 10,20 -0,08 0,00
* Yabancı takas adedinin değişiminin son halka açıklık adedi üzerindeki etkisi
FK'ye göre FD/FAVÖK'e göre PD/DD'ne göre
Kod Kapanış Fiyatı F/K Prim/İskonto
(%)
FD/FAVÖK Prim/İskonto
(%)
PD/DD Prim/İskonto
(%)
MRDIN 2,63 13,0 -13,3 12,4 29,5 1,1 -30,9
2019 yılının tahminleri ile hesaplanmıştır
Prim ya da iskonto oranları sıfırdan küçük değerler için iskontolu, sıfırdan büyük değerler primli olduğunu göstermektedir.
F/K FD/FAVÖK PD/DD
Kod F/K Tahmin Prim/İsk. (%) FD/FAVÖK Tahmin Prim/İsk. (%) PD/DD Tahmin Prim/İsk. (%)
MRDIN 13,0 25,2 12,4 22,4 1,1 -45,0
2019 yılının tahminleri ile hesaplanmıştır
Prim ya da iskonto oranları sıfırdan küçük değerler için iskontolu, sıfırdan büyük değerler primli olduğunu göstermektedir.