SON ÖNCEKİ KAPANIŞ DEĞİŞİM (%)
XU100 2.397 2.402 -0,22
VIOP 2.602 2.604 -0,06
USD/TRY 16,6191 16,6382 -0,11
BIST BANKS 1.947 1.940 0,35
SON ÖNCEKİ KAPANIŞ DEĞİŞİM (%)
DAX 13.003 13.232 -1,73
GOLD 1.811,29 1.817,68 -0,35
BRENT 112,32 112,45 -0,12

 Sürdürülebilirlik

Türkiye
sermaye piyasalarının öncü kurumu olarak kurucumuz İş Bankası’ndan aldığımız bankacılık disiplini
ile daha yaşanabilir bir gelecek için çaba göstermeyi öncelikli sorumluluğumuz olarak görüyoruz. İçinde
bulunduğumuz çevreyi ve ekosistemi önemseyerek “bilinçli yatırım” anlayışımızla ve sürdürülebilir kalkınma
hedeflerimiz doğrultusunda projelerimize devam ediyoruz.

TradeMaster Kampüs

“İnsana yakışır iş ve ekonomik büyüme hedefimiz doğrultusunda üniversite öğrencilerini son teknolojik gelişmeler ışığında sermaye piyasalarına hazırlıyoruz.”

SKA-8

TradeMaster Kampüs ile sermaye piyasalarındaki çeyrek asırı aşan bilgi ve tecrübemizi üniversiteler ile birleştiriyoruz. Bu projede üniversitelere öğrencilerinin kullanımı için kurulan bilgisayar laboratuvarları ve düzenlenen eğitim, seminer ve panellerle hem öğrencilerin finansal okur yazarlığının ve piyasaya olan ilgilerinin artırılması hem de eğitimlerinde edindikleri teorik bilgilerin pratikle verimli bir şekilde harmanlanmasını sağlayan yöntemlerle finans ve ekonomi alanındaki girişimciliğin ve iş imkânlarının artmasını teşvik ediyoruz.

2013 yılının Kasım ayında 3 üniversitenin katılımı ile hayata geçen TradeMaster Kampüs projemiz, bugün 37 üniversiteye ulaştı. Hedefimiz bu sayıyı her geçen yıl daha da artırmak. 2019 yılı Kasım ayında düzenlenen 12. TradeMaster Yatırım Ligi'nde 33 üniversiteden 619 takım ile toplam 1.238 öğrenci yarıştı. Pandemi nedeniyle ara verilen yarışmanın sonuncusu 13. TradeMaster Yatırım Ligi, bu yılın Nisan ayında gerçekleşti ve 35 farklı üniversiteden 405 takım mücadele etti.

​​

İş Yatırım ve Odunpazarı Modern Müze (OMM)

“OMM ile devam ettirdiğimiz iş birliğimiz çerçevesinde sürdürülebilirlik kavramına farklı disiplinlerin perspektifinden bakıyor, içinde yaşadığımız şehri ve toplulukları da sürdürülebilirlik hedeflerimize ortak ediyoruz."

SKA-11

Sadece finans ve ekonomi alanında değil, hayatın her alanında disiplinler arası bakışın bizi başarılı kılan başlıca nitelik olduğuna inanıyoruz. Bu anlayışla “Çağdaş Sanat ile Geleceğe Yatırım” seminerlerimiz sürdürülebilir kentsel alanlar oluşturma konusunda önemli bir örnek olan Eskişehir Odunpazarı Modern Müze iş birliğimiz 2020 yılında başladı. 2021 yılında pandemi nedeniyle çevrimiçi ortama taşıdığımız seminer serimizde sanatın ekonomi, işletme ve hukuk gibi disiplinlerden nasıl fayda sağladığını vurguladık.

2021 Eylül ayından itibaren ise tamamen sürdürülebilir ekosistemlere odaklanan #SürdürülebilirDünya etiketiyle oluşturduğumuz programımız neticesinde “Yakın Gelecek” başlığı ile 6 bölümlük podcast serimizi yayınladık. Bu projemizde içinde bulunduğumuz binalardan giydiğimiz kıyafetlere, türümüzün yakın geleceğinden çevre politikalarına uzanan fikir egzersizleriyle “nasıl daha iyi bir gelecek yaratabiliriz?” ve “neden yaratmalıyız?” sorularının cevabını aradık ve sürdürülebilirlik kavramına farklı perspektiflerden bakmaya çalıştık.

Çağdaş Sanat
​​

Fiziki katılımın oldukça yoğun olduğu Sürdürülebilir Yaşam Film Günleri'nde daha yaşanabilir bir geleceğe odaklanan içerikleriyle öne çıkan 8 filmin gösterimini yine Eskişehir OMM’da gerçekleştirdik.

Gezegenimizin geleceği üzerine düşünen ve üreten sanatçılarla gerçekleştirdiğimiz Sürdürülebilirlik Atölyeleri'nde ise doğanın döngüsüne dikkat çekmeyi amaçladık ve daha sürdürülebilir bir yaşam için birey olarak atabileceğimiz pratik adımları paylaştık.

2022 yılında, "Çağdaş Sanatta Sürdürülebilirlik" temalı seminerlerimiz ile iş birliğimiz devam ediyor.

​​

İş Yatırım ve ecording

“Ülkemizde ağaçlandırılması gereken ama karayolu ile ulaşımın zor olduğu alanlarda ecoDrone teknolojisi sayesinde havadan tohum topu atışı gerçekleştiriyoruz.”

Bilinçli yatırım anlayışımızı doğaya odakladık ve #DoğayaYatırım zamanı dedik. Yenilikçi çevre teknolojileri geliştiren bir girişim olan ecording ile karasal yaşama destek olmak amacıyla gerçekleştirdiğimiz sürdürülebilirlik projelerimiz kapsamında, 25. yılımıza özel 250.000 adet tohum topu atışı gerçekleştirdik.

5-25 Aralık 2021 tarihleri arasında, ağaçlandırma çalışmaları için oldukça zorlu bir alan olan Artvin yöresinde gerçekleşen operasyonda havadan ecoDrone olarak adlandırılan insansız hava araçları sayesinde Doğu Ladini ve Yabani Nar cinsi tohum toplarını toprakla buluşturduk.

​​

Yeşil Enerji Tüketimi

Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları arasında yer alan "Erişilebilir ve Temiz Enerji" hedefi kapsamında, İş Yatırım olarak Genel Müdürlüğümüzün dışında şube organizasyonumuzda da I-REC sertifikalı yeşil enerji tüketimini her geçen gün artırmaya devam ediyoruz.

İklim Değişikliği ve Etkileri ile Mücadele

Araç filomuzdaki hibrit otomobil tercihimiz karbonsuzlaşma odaklı çalışmalarımız arasındaki önemli inisiyatiflerden biridir. Ayrıca iklim değişikliği etkilerinin farkında olan kurumumuzun bu doğrultuda sorumluluk üstlenerek Sera Gazı Raporu’nu açıklaması, "İklim Eylemi" anlayışımızın doğal fonksiyonlarından biridir.