SON ÖNCEKİ KAPANIŞ DEĞİŞİM (%)
XU100 106.805 106.805 0,00
VIOP 131.712 131.712 0,00
USD/TRY 5,6989 5,6997 -0,01
BIST BANKS 151.273 151.273 0,00
SON ÖNCEKİ KAPANIŞ DEĞİŞİM (%)
DAX 13.138 13.158 -0,16
ALTIN 1.464,53 1.465,06 -0,04
BRENT 63,56 63,67 -0,17

 Borusan Mannesmann Hisse Senedi | BRSAN

TL
Değişim
Fark
Toplam İşlem Hacmi
  • G
  • H
  • A
  • Y

Dönemsel Hareketler

3 Aylık Hareketler Minimum Maksimum Değişim
Fiyat Hareketi (TL) 8,1 9,64 1,54
Hacim Hareketi (Milyon TL) 0,3 14,4 14,1

Dahil Olduğu Endekslerdeki Ağırlığı

XU100 (%) XU050 (%) XU030 (%)
Dahil değil Dahil değil Dahil değil

Şirket Künyesi

Ünvanı Borusan Mannesmann
Kuruluş 12.07.1958
Faal Alanı Dikişli çelik boru ve profiller, plastik boru ve ek parçaları imalatı ve satışıdır.
Telefon (0212)3935800
Faks (0212)2933165
Adres Beyoğlu, Salıpazarı, Pürtelaş Hasan Mah. Meclisi Mebusan Cad. No: 35-37

Mali Tablo*

Mali Tablo
Özkaynaklar2.896,02.983,4
Ödenmiş Sermaye141,8141,8
Net Kâr48,683,9

Cari Değerler

F/K 7,8
FD/FAVÖK 7,9
PD/DD 0,5
FD/Satışlar 0,7
Yabancı Oranı (%) 25,10
Ort Hacim (mn$) 3A/12A 0,3 / 0,3
Piyasa Değeri 1.302,7 mnTL
Net Borç 2.202,6 mnTL
Yurtdışı Çarpan İskontosu (%) -

Getiriler

1 Gün (%) 1 Hafta (%) 1 Ay (%) Yıl İçi Getiri
TL 0,66 3,03 7,61 31,10
USD 0,84 4,29 9,87 21,67
Göreceli 0,64 0,12 -1,94 12,03

Ortaklık Yapısı

Ticari Ünvan Pay Oranı(%)
Kod Bölünme
Sonrası
Sermaye
(TL)
Tarih Bedelli
Oran
(%)
Bedelli
Nom.
Tutar
(TL)
Diğer
(*)
Bedelsiz
IK
Oran
(%)
Bedelsiz
Temettü
Oran
(%)
Nakit
Tem.Brüt
(%)
Nakit
Temettü
(TL)
Hisse
Başı
Brüt
(TL)
Kod Dağ. Tarihi Temettü Verim Hisse Başı TL Nakit Tem. Brüt Oran(%) Nakit Tem. Net Oran(%) Toplam Temettü (TL) Dağıtma Oranı
BRSAN16.05.201910,140,820082,0069,70 116.235.000 41
BRSAN15.05.20185,930,615061,5052,28 87.176.250 36
BRSAN31.05.20176,150,595059,5050,58 84.341.250 83
BRSAN31.05.20161,810,140014,0011,90 19.845.000 104
BRSAN30.06.20152,160,139013,9011,82 19.703.250 78
BRSAN30.05.20141,870,130013,0011,05 18.427.500 50
BRSAN31.05.20132,971,0600106,0090,10 30.051.000 76
BRSAN31.05.20124,001,1400114,0096,90 32.319.000 61
BRSAN31.05.20101,400,225822,5819,19 6.401.430 28
BRSAN30.05.20087,860,810081,0068,85 22.963.500 47
BRSAN30.05.20077,900,940094,0079,90 26.649.000 80
BRSAN30.05.20063,530,445044,5040,05 12.615.750 66
BRSAN19.04.20058,260,900090,0081,00 25.515.000 60
BRSAN30.05.20042,740,215021,5019,35 3.657.150 13
BRSAN29.05.20039,510,451545,1540,60 8.533.182 72
BRSAN30.05.20028,290,870587,0583,00 5.484.299 72
BRSAN30.05.20014,850,315231,5230,00 1.985.900 71
BRSAN30.05.20000,841,0315103,15100,00 928.000 A/D
BRSAN30.05.19996,351,0000100,00100,00 900.000 A/D
BRSAN28.05.19983,920,500050,0050,00 450.000 A/D
BRSAN27.05.19976,490,500050,0050,00 450.000 A/D
BRSAN16.05.201910,140,820082,0069,70116.235.00041
BRSAN15.05.20185,930,615061,5052,2887.176.25036
BRSAN31.05.20176,150,595059,5050,5884.341.25083
BRSAN31.05.20161,810,140014,0011,9019.845.000104
BRSAN30.06.20152,160,139013,9011,8219.703.25078
BRSAN30.05.20141,870,130013,0011,0518.427.50050
BRSAN31.05.20132,971,0600106,0090,1030.051.00076
BRSAN31.05.20124,001,1400114,0096,9032.319.00061
BRSAN31.05.20101,400,225822,5819,196.401.43028
BRSAN30.05.20087,860,810081,0068,8522.963.50047
BRSAN30.05.20077,900,940094,0079,9026.649.00080
BRSAN30.05.20063,530,445044,5040,0512.615.75066
BRSAN19.04.20058,260,900090,0081,0025.515.00060
BRSAN30.05.20042,740,215021,5019,353.657.15013
BRSAN29.05.20039,510,451545,1540,608.533.18272
BRSAN30.05.20028,290,870587,0583,005.484.29972
BRSAN30.05.20014,850,315231,5230,001.985.90071
BRSAN30.05.20000,841,0315103,15100,00928.000A/D
BRSAN30.05.19996,351,0000100,00100,00900.000A/D
BRSAN28.05.19983,920,500050,0050,00450.000A/D
BRSAN27.05.19976,490,500050,0050,00450.000A/D

Mali Tablolar

Bilanço
Dönen Varlıklar2.620.265.8932.602.326.1472.738.023.8513.199.809.115
Nakit ve Nakit Benzerleri403.715.473421.335.710414.626.258778.724.987
Finansal Yatırımlar0000
Ticari Alacaklar709.155.594698.680.235938.728.0981.176.969.006
Finans Sektörü Faaliyetlerinden Alacaklar0000
Diğer Alacaklar16.979.7497.899.48223.141.99221.941.359
Müşteri Sözleşmelerinden Doğan Varlıklar0000
Stoklar1.254.870.9021.239.416.3771.159.462.6571.053.233.356
Canlı Varlıklar0000
Diğer Dönen Varlıklar181.810.865180.513.364146.005.922166.500.749
(Ara Toplam)2.566.532.5832.547.845.1682.681.964.9273.197.369.457
Satış Amacıyla Elde Tutulan Duran Varlıklar53.733.31054.480.97956.058.9242.439.658
Duran Varlıklar3.931.270.4303.989.780.2193.852.905.4943.624.210.239
Ticari Alacaklar0000
Finans Sektörü Faaliyetlerinden Alacaklar0000
Diğer Alacaklar0000
Müşteri Sözleşmelerinden Doğan Varlıklar0000
Finansal Yatırımlar302.548.475307.680.855274.303.210256.243.675
Özkaynak Yöntemiyle Değerlenen Yatırımlar0000
Canlı Varlıklar0000
Yatırım Amaçlı Gayrimenkuller0000
Stoklar0000
Kullanım Hakkı Varlıkları0000
Maddi Duran Varlıklar3.584.220.7693.626.792.2803.517.455.9293.283.306.533
Şerefiye0000
Maddi Olmayan Duran Varlıklar5.335.7884.791.6044.725.7915.923.948
Ertelenmiş Vergi Varlığı0000
Diğer Duran Varlıklar39.165.39850.515.48056.420.56478.736.083
TOPLAM VARLIKLAR6.551.536.3236.592.106.3666.590.929.3456.824.019.354
KAYNAKLAR0000
Kısa Vadeli Yükümlülükler2.431.638.7962.330.182.9212.486.194.9362.907.917.249
Finansal Borçlar1.813.267.2221.463.502.5561.412.954.2631.364.255.476
Diğer Finansal Yükümlülükler0000
Ticari Borçlar471.921.091738.666.470795.951.0321.313.827.551
Diğer Borçlar19.581.53027.820.240164.903.97725.771.639
Müşteri Söz. Doğan Yük.0000
Finans Sektörü Faaliyetlerinden Borçlar0000
Devlet Teşvik ve Yardımları0000
Ertelenmiş Gelirler (Müşteri Söz. Doğan Yük. Dış.Kal.)2.174.14403.659.0261.381.565
Dönem Karı Vergi Yükümlülüğü6.110.309000
Borç Karşılıkları0000
Diğer Kısa Vadeli Yükümlülükler111.506.76992.831.87899.865.393202.681.018
(Ara Toplam)2.424.561.0652.322.821.1442.477.333.6912.907.917.249
Satış Amaçlı Elde Tutulan Duran Varlıklara İlişkin Yükümlülükler7.077.7317.361.7778.861.2450
Uzun Vadeli Yükümlülükler1.221.772.4331.276.294.6301.274.967.3461.144.449.448
Finansal Borçlar793.058.253849.578.486872.095.759765.845.189
Diğer Finansal Yükümlülükler0000
Ticari Borçlar0000
Diğer Borçlar0000
Müşteri Söz.Doğan Yük.0000
Finans Sektörü Faaliyetlerinden Borçlar0000
Devlet Teşvik ve Yardımları0000
Ertelenmiş Gelirler (Müşteri Söz.Doğan Yük. Dış.Kal.)0000
Uzun vadeli karşılıklar15.984.36515.484.31316.096.03514.548.241
Çalışanlara Sağlanan Faydalara İliş.Karş.0000
Ertelenmiş Vergi Yükümlülüğü412.729.815411.231.831386.775.552364.056.018
Diğer Uzun Vadeli Yükümlülükler0000
Özkaynaklar2.898.125.0942.985.628.8152.829.767.0632.771.652.657
Ana Ortaklığa Ait Özkaynaklar2.895.991.1312.983.371.5612.827.568.8962.769.497.690
Ödenmiş Sermaye141.750.000141.750.000141.750.000141.750.000
Karşılıklı İştirak Sermayesi Düzeltmesi (-)0000
Hisse Senedi İhraç Primleri0000
Değer Artış Fonları0000
Yabancı Para Çevrim Farkları1.847.650.5781.903.801.8401.835.776.8311.645.096.275
Kardan Ayrılan Kısıtlanmış Yedekler69.647.52869.647.52869.647.52857.123.359
Geçmiş Yıllar Kar/Zararları330.182.582327.536.709330.149.837215.167.247
Dönem Net Kar/Zararı48.564.57783.916.26413.689.181283.183.181
Diğer Özsermaye Kalemleri458.195.866456.719.220436.555.519427.177.628
Azınlık Payları2.133.9632.257.2542.198.1672.154.967
TOPLAM KAYNAKLAR6.551.536.3236.592.106.3666.590.929.3456.824.019.354
Gelir Tablosu
Sürdürülen Faaliyetler0000
Satış Gelirleri3.352.164.6662.331.151.5321.203.843.4514.883.125.477
Satışların Maliyeti (-)-2.962.287.330-2.033.148.702-1.065.284.008-4.211.974.103
Ticari Faaliyetlerden Diğer Kar (Zarar)0000
Ticari Faaliyetlerden Brüt Kar (Zarar)389.877.336298.002.830138.559.443671.151.374
Faiz, Ücret, Prim, Komisyon ve Diğer Gelirler0000
Faiz, Ücret, Prim, Komisyon ve Diğer Giderler (-)0000
Finans Sektörü Faaliyetlerinden Diğer Kar (Zarar)0000
Finans Sektörü Faaliyetlerinden Brüt Kar (Zarar)0000
Diğer Gelir ve Giderler0000
BRÜT KAR (ZARAR)389.877.336298.002.830138.559.443671.151.374
Pazarlama, Satış ve Dağıtım Giderleri (-)-61.472.511-42.296.478-22.493.313-63.559.005
Genel Yönetim Giderleri (-)-152.536.571-100.647.708-51.099.258-192.170.868
Araştırma ve Geliştirme Giderleri (-)0000
Diğer Faaliyet Gelirleri51.326.69138.110.80411.483.36376.178.475
Diğer Faaliyet Giderleri (-)-4.013.747-1.862.776-1.494.696-3.497.852
Faaliyet Karı Öncesi Diğer Gelir ve Giderler0000
FAALİYET KARI (ZARARI)223.181.198191.306.67274.955.539488.102.124
Net Faaliyet Kar/Zararı175.868.254155.058.64464.966.872415.421.501
Yatırım Faaliyetlerinden Gelirler15.626.44915.647.879038.417.216
Yatırım Faaliyetlerinden Giderler (-)0000
Diğer Gelir ve Giderler0000
Özkaynak Yöntemiyle Değerlenen Yatırımların Kar/Zararlarındaki Paylar0000
Finansman Gideri Öncesi Faaliyet Karı/Zararı238.807.647206.954.55174.955.539526.519.340
(Esas Faaliyet Dışı) Finansal Gelirler7.463.9846.865.6331.422.71321.705.612
(Esas Faaliyet Dışı) Finansal Giderler (-)-160.736.976-108.470.742-54.430.291-192.756.414
Vergi Öncesi Diğer Gelir ve Giderler15.626.44915.647.879038.417.216
SÜRDÜRÜLEN FAALİYETLER VERGİ ÖNCESİ KARI (ZARARI)85.534.655105.349.44221.947.961355.468.538
Sürdürülen Faaliyetler Vergi Geliri (Gideri)-34.633.054-18.435.858-4.394.572-72.244.374
Dönem Vergi Geliri (Gideri)-7.694.532-190.436-95.739-1.448.910
Ertelenmiş Vergi Geliri (Gideri)-26.938.522-18.245.422-4.298.833-70.795.464
Diğer Vergi Geliri (Gideri)0000
SÜRDÜRÜLEN FAALİYETLER DÖNEM KARI/ZARARI50.901.60186.913.58417.553.389283.224.164
DURDURULAN FAALİYETLER0000
Durdurulan Faaliyetler Vergi Sonrası Dönem Karı (Zararı)-2.468.465-3.080.486-3.299.5410
DÖNEM KARI (ZARARI)48.433.13683.833.09814.253.848283.224.164
Dönem Kar/Zararının Dağılımı0000
Azınlık Payları-131.441-83.166-88.37840.983
Ana Ortaklık Payları48.564.57783.916.26414.342.226283.183.181
Hisse Başına Kazanç0102
Seyreltilmiş Hisse Başına Kazanç0000
Sürdürülen Faaliyetlerden Hisse Başına Kazanç0000
Sürdürülen Faaliyetlerden Seyreltilmiş Hisse Başına Kazanç0000
Dipnot
Amortisman Giderleri114.104.81078.259.18038.906.158132.577.773
Kıdem Tazminatı6.033.8055.028.2623.970.8452.138.353
Finansman Giderleri-160.736.976-108.470.742-54.430.291-192.756.414
Yurtiçi Satışlar885.097.773599.438.358275.820.2771.131.714.540
Yurtdışı Satışlar2.467.066.8931.731.713.174873.208.5363.751.410.937
Net Yabancı Para Pozisyonu-35.605.331-69.114.037-68.183.407-96.627.730
Parasal net yabancı para varlık/(yükümlülük) pozisyonu-35.605.331-69.114.037-68.183.407-96.627.730
Net YPP (Hedge Dahil)-67.923.331-202.450.56676.259.187-4.482.605
Kod Kapanış (TL) F/K FD/FAVÖK FD/Satışlar PD/DD Son Dönem
BRSAN 9,2 7,8 7,9 0,7 0,4 9/2019
Kod Kapanış (TL)
Değişim (Baz Puan) Etki* (%)
BRSAN 9,19 24,95 25,10 15,26 0,15
* Yabancı takas adedinin değişiminin son halka açıklık adedi üzerindeki etkisi