SON ÖNCEKİ KAPANIŞ DEĞİŞİM (%)
XU100 90.051 91.801 -1,91
VIOP 112.442 114.577 -1,86
USD/TRY 5,3374 5,3524 -0,28
BIST BANKA 111.138 115.333 -3,64
SON ÖNCEKİ KAPANIŞ DEĞİŞİM (%)
DOW JONES 0 0 0,00
DAX 10.781 10.622 1,49
ALTIN 1.245,88 1.243,00 0,23
BRENT 61,28 60,20 1,79

 BRISA Hisse Senedi | Brisa

TL
Değişim
Fark
Toplam İşlem Hacmi
  • G
  • H
  • A
  • Y

Hisse Önerisi

G.G.
  • Son Öneri Tarihi 21.03.2017
  • Hedef Fiyat -
  • Getiri Pot -

Uğursel Önder Hardy

Bu hisse için öneri açıklaması bulunmamaktadır.

Önceki Öneri Tarihi 12.12.2016
Önceki Hedef Fiyat 5,18
SAT

Dönemsel Hareketler

3 Aylık Hareketler Minimum Maksimum Değişim
Fiyat Hareketi (TL) 5,98 6,98 1
Hacim Hareketi (Milyon TL) 0,3 8,3 8,0

Dahil Olduğu Endekslerdeki Ağırlığı

XU100 (%) XU050 (%) XU030 (%)
Dahil değil Dahil değil Dahil değil

Şirket Künyesi

Ünvanı Brisa
Kuruluş 28.02.1974
Faal Alanı Her tür lastik imalatı ve satışı.
Telefon (0212)3858450
Faks (0212)3858455
Adres Sabancı Center Kule 2 K:3 34330 4.Levent - İstanbul

Mali Tablo*

Mali Tablo
Özkaynaklar1.120,1884,1
Ödenmiş Sermaye305,1305,1
Net Kâr75,123,3

Özet Finansal Göstergeler

Satışlar 2.294 mn TL
FAVÖK 323 mn TL
Net Kar 95 mn TL
FD/Satışlar 1,9
FD/FAVÖK 13,8
F/K 19,5
PD/DD 2,7

Cari Değerler

F/K 19,7
FD/FAVÖK 9,7
PD/DD 1,7
FD/Satışlar 1,5
Yabancı Oranı (%) 18,52
Ort Hacim (mn$) 3A/12A 0,3 / 0,7
Piyasa Değeri 1.861,2 mnTL
Net Borç 2.606,8 mnTL
Yurtdışı Çarpan İskontosu (%) -

Getiriler

1 Gün (%) 1 Hafta (%) 1 Ay (%) Yıl İçi Getiri
TL -1,45 -1,29 0,00 -16,09
USD -1,64 -1,10 2,24 -40,93
Göreceli 0,47 3,01 1,54 7,47

Ortaklık Yapısı

Ticari Ünvan Pay Oranı(%)
Önceki Değere Göre Değişim
Kod Kapanış Fiyat (TL) Cari Tahmin
(mn TL)
Tahmin
Güncelleme
Tarihi
1 Hafta
(mn TL)
1 Ay
(mn TL)
3 Ay
(mn TL)
BRISA 6,1
30.06.2016
30.06.2016
30.06.2016
30.06.2016
30.06.2016
2018 yılının tahminleri ile hesaplanmıştır
1 Hafta Önceki 1 Ay Önceki 3 Ay Önceki
Kod Öneri Tarihi Öneri Hedef Değişim (TL) Öneri Hedef Değişim (TL) Öneri Hedef Değişim (TL)
BRISA 21.03.2017 G.G. 0,00 G.G. 0,00 G.G. 0,00
Kod Kapanış Fiyat Temettü
Verim (%)
Hisse
Başı TL
Dağıtma
Oranı (%)
Toplam
Temettü (mn TL)
Tahmin/
Gerçekleşen
BRISA 6,1
Kod Satışlar (mn TL) Net Kar (mn TL) FAVÖK (mn TL) Tahmin/Açıklanan
BRISA 2.294,1 95,2 323,1 Açıklanan
Kod F/K FD/FAVÖK FD/Satışlar PD/DD Tahmin/Açıklanan
BRISA 19,5 13,8 1,9 2,7 Açıklanan
Kod Bölünme
Sonrası
Sermaye
(TL)
Tarih Bedelli
Oran
(%)
Bedelli
Nom.
Tutar
(TL)
Diğer
(*)
Bedelsiz
IK
Oran
(%)
Bedelsiz
Temettü
Oran
(%)
Nakit
Tem.Brüt
(%)
Nakit
Temettü
(TL)
Hisse
Başı
Brüt
(TL)
Kod Dağ. Tarihi Temettü Verim Hisse Başı TL Nakit Tem. Brüt Oran(%) Nakit Tem. Net Oran(%) Toplam Temettü (TL) Dağıtma Oranı
BRISA29.03.20166,330,514651,4643,74 157.013.144 80
BRISA24.03.20155,000,495049,5042,08 151.032.853 81
BRISA23.03.20146,890,390639,0633,20 119.178.651 83
BRISA27.03.20134,320,236023,6020,06 72.007.583 76
BRISA02.05.20122,138,9500895,00760,75 71.218.519 99
BRISA31.03.20113,476,4200642,00545,70 51.431.852 91
BRISA06.04.20104,234,4000440,00374,00 35.297.414 90
BRISA15.05.20098,373,6000360,00306,00 26.790.750 84
BRISA01.04.200810,586,4000640,00544,00 47.628.000 76
BRISA01.04.20075,314,7500475,00403,75 35.348.906 84
BRISA02.04.20066,266,1000610,00557,00 45.395.438 85
BRISA22.03.20056,625,2000520,00496,00 38.697.750 80
BRISA23.03.200313,715,2790527,90500,00 39.283.375 82
BRISA11.04.20028,932,7670276,70270,00 20.594.431 79
BRISA08.04.20016,801,9725197,25187,00 14.679.098 82
BRISA09.04.20002,300,896089,6088,30 6.669.000 A/D
BRISA04.04.19996,370,780078,0078,00 5.804.663 A/D
BRISA30.03.19985,770,750075,0075,00 5.581.406 A/D
BRISA31.03.19975,193,2200322,00322,00 3.423.262 A/D
BRISA29.03.20166,330,514651,4643,74157.013.14480
BRISA24.03.20155,000,495049,5042,08151.032.85381
BRISA23.03.20146,890,390639,0633,20119.178.65183
BRISA27.03.20134,320,236023,6020,0672.007.58376
BRISA02.05.20122,138,9500895,00760,7571.218.51999
BRISA31.03.20113,476,4200642,00545,7051.431.85291
BRISA06.04.20104,234,4000440,00374,0035.297.41490
BRISA15.05.20098,373,6000360,00306,0026.790.75084
BRISA01.04.200810,586,4000640,00544,0047.628.00076
BRISA01.04.20075,314,7500475,00403,7535.348.90684
BRISA02.04.20066,266,1000610,00557,0045.395.43885
BRISA22.03.20056,625,2000520,00496,0038.697.75080
BRISA23.03.200313,715,2790527,90500,0039.283.37582
BRISA11.04.20028,932,7670276,70270,0020.594.43179
BRISA08.04.20016,801,9725197,25187,0014.679.09882
BRISA09.04.20002,300,896089,6088,306.669.000A/D
BRISA04.04.19996,370,780078,0078,005.804.663A/D
BRISA30.03.19985,770,750075,0075,005.581.406A/D
BRISA31.03.19975,193,2200322,00322,003.423.262A/D

Mali Tablolar

Bilanço
Dönen Varlıklar2.199.227.5801.545.593.5201.456.802.4801.401.202.356
Nakit ve Nakit Benzerleri663.810.950255.329.337161.479.927194.516.054
Finansal Yatırımlar0000
Ticari Alacaklar858.727.811756.320.668840.484.394755.296.442
Finans Sektörü Faaliyetlerinden Alacaklar0000
Diğer Alacaklar22.193.79617.995.17516.412.19316.148.540
Stoklar597.194.155463.817.580393.519.768393.225.371
Canlı Varlıklar0000
Diğer Dönen Varlıklar57.300.86852.130.76044.906.19842.015.949
(Ara Toplam)2.199.227.5801.545.593.5201.456.802.4801.401.202.356
Satış Amacıyla Elde Tutulan Duran Varlıklar0000
Duran Varlıklar3.431.008.2542.558.767.0372.158.096.1862.051.611.919
Ticari Alacaklar59.715.43265.202.42172.168.47976.918.143
Finans Sektörü Faaliyetlerinden Alacaklar0000
Diğer Alacaklar143.098138.969133.033135.285
Finansal Yatırımlar0000
Özkaynak Yöntemiyle Değerlenen Yatırımlar0000
Canlı Varlıklar0000
Yatırım Amaçlı Gayrimenkuller0000
Stoklar0000
Maddi Duran Varlıklar1.722.893.6961.698.445.7891.691.829.6071.692.960.221
Şerefiye0000
Maddi Olmayan Duran Varlıklar65.521.42368.497.50466.896.41461.023.341
Ertelenmiş Vergi Varlığı0007.091.785
Diğer Duran Varlıklar1.582.734.605726.482.354327.068.653213.483.144
TOPLAM VARLIKLAR5.630.235.8344.104.360.5573.614.898.6663.452.814.275
KAYNAKLAR0000
Kısa Vadeli Yükümlülükler1.641.944.593940.943.5951.137.583.4741.075.878.841
Finansal Borçlar592.521.395137.426.394409.707.585407.644.795
Diğer Finansal Yükümlülükler0000
Ticari Borçlar873.680.198656.737.987580.371.398587.509.498
Diğer Borçlar7.289.51720.506.49416.435.78213.275.398
Finans Sektörü Faaliyetlerinden Borçlar0000
Devlet Teşvik ve Yardımları0000
Dönem Karı Vergi Yükümlülüğü240.601050.6210
Borç Karşılıkları127.875.83781.114.99188.496.96827.611.892
Diğer Kısa Vadeli Yükümlülükler40.337.04545.157.72942.521.12039.837.258
(Ara Toplam)1.641.944.593940.943.5951.137.583.4741.075.878.841
Satış Amaçlı Elde Tutulan Duran Varlıklara İlişkin Yükümlülükler0000
Uzun Vadeli Yükümlülükler2.868.223.7082.279.270.8411.728.815.1331.693.455.414
Finansal Borçlar2.678.138.0152.151.502.8091.666.808.0701.622.349.866
Diğer Finansal Yükümlülükler0000
Ticari Borçlar47.291.87436.038.51111.52111.521
Diğer Borçlar0000
Finans Sektörü Faaliyetlerinden Borçlar0000
Devlet Teşvik ve Yardımları0000
Uzun vadeli karşılıklar57.567.85656.901.08650.929.99148.368.213
Çalışanlara Sağlanan Faydalara İliş.Karş.0000
Ertelenmiş Vergi Yükümlülüğü85.082.18734.608.75710.744.3560
Diğer Uzun Vadeli Yükümlülükler143.776219.678321.19522.725.814
Özkaynaklar1.120.067.533884.146.121748.500.059683.480.020
Ana Ortaklığa Ait Özkaynaklar1.120.067.533884.146.121748.500.059683.480.020
Ödenmiş Sermaye305.116.875305.116.875305.116.875305.116.875
Karşılıklı İştirak Sermayesi Düzeltmesi (-)0000
Hisse Senedi İhraç Primleri4.90304.9034.903
Değer Artış Fonları0000
Yabancı Para Çevrim Farkları0000
Kardan Ayrılan Kısıtlanmış Yedekler121.961.367121.876.991121.876.991117.202.932
Geçmiş Yıllar Kar/Zararları184.732.497184.732.497186.623.74096.094.307
Dönem Net Kar/Zararı75.089.88123.282.78411.398.50795.203.492
Diğer Özsermaye Kalemleri433.162.010249.136.974123.479.04369.857.511
Azınlık Payları0000
TOPLAM KAYNAKLAR5.630.235.8344.104.360.5573.614.898.6663.452.814.275
Gelir Tablosu
Sürdürülen Faaliyetler0000
Satış Gelirleri2.236.847.4661.414.081.685694.094.9172.294.135.975
Satışların Maliyeti (-)-1.662.035.844-1.068.746.452-532.851.583-1.682.952.842
Ticari Faaliyetlerden Diğer Kar (Zarar)0000
Ticari Faaliyetlerden Brüt Kar (Zarar)574.811.622345.335.233161.243.334611.183.133
Faiz, Ücret, Prim, Komisyon ve Diğer Gelirler0000
Faiz, Ücret, Prim, Komisyon ve Diğer Giderler (-)0000
Finans Sektörü Faaliyetlerinden Diğer Kar (Zarar)0000
Finans Sektörü Faaliyetlerinden Brüt Kar (Zarar)0000
Diğer Gelir ve Giderler0000
BRÜT KAR (ZARAR)574.811.622345.335.233161.243.334611.183.133
Pazarlama, Satış ve Dağıtım Giderleri (-)-211.855.916-138.721.491-67.140.694-229.225.455
Genel Yönetim Giderleri (-)-68.914.939-41.837.657-21.467.399-162.418.329
Araştırma ve Geliştirme Giderleri (-)-859.127-709.431-316.543-1.540.270
Diğer Faaliyet Gelirleri232.730.82487.670.25834.171.64283.264.270
Diğer Faaliyet Giderleri (-)-217.611.856-76.977.261-29.019.441-43.825.759
Faaliyet Karı Öncesi Diğer Gelir ve Giderler-39.677.229-30.485.58300
FAALİYET KARI (ZARARI)268.623.379144.274.06877.470.899257.437.590
Net Faaliyet Kar/Zararı253.504.411133.581.07172.318.698217.999.079
Yatırım Faaliyetlerinden Gelirler186.246144.923123.331300.032
Yatırım Faaliyetlerinden Giderler (-)-4.478-4.451-4.451-93.579
Diğer Gelir ve Giderler0000
Özkaynak Yöntemiyle Değerlenen Yatırımların Kar/Zararlarındaki Paylar0000
(Esas Faaliyet Dışı) Finansal Gelirler0000
(Esas Faaliyet Dışı) Finansal Giderler (-)-190.734.565-123.200.932-61.233.227-160.337.114
Vergi Öncesi Diğer Gelir ve Giderler181.768140.472118.880206.453
SÜRDÜRÜLEN FAALİYETLER VERGİ ÖNCESİ KARI (ZARARI)78.070.58221.213.60816.356.55297.306.929
Sürdürülen Faaliyetler Vergi Geliri (Gideri)-2.980.7012.069.176-4.958.045-2.103.437
Dönem Vergi Geliri (Gideri)-1.518.542-575.656-607.416-1.820.468
Ertelenmiş Vergi Geliri (Gideri)-1.462.1592.644.832-4.350.629-282.969
Diğer Vergi Geliri (Gideri)0000
SÜRDÜRÜLEN FAALİYETLER DÖNEM KARI/ZARARI75.089.88123.282.78411.398.50795.203.492
DURDURULAN FAALİYETLER0000
Durdurulan Faaliyetler Vergi Sonrası Dönem Karı (Zararı)0000
DÖNEM KARI (ZARARI)75.089.88123.282.78411.398.50795.203.492
Dönem Kar/Zararının Dağılımı0000
Azınlık Payları0000
Ana Ortaklık Payları75.089.88123.282.78411.398.50795.203.492
Hisse Başına Kazanç0000
Seyreltilmiş Hisse Başına Kazanç0000
Sürdürülen Faaliyetlerden Hisse Başına Kazanç0000
Sürdürülen Faaliyetlerden Seyreltilmiş Hisse Başına Kazanç0000
Dipnot
Amortisman Giderleri121.231.13476.667.66037.775.918105.150.753
Kıdem Tazminatı7.008.9385.505.1873.109.4995.338.180
Finansman Giderleri-190.734.565-123.200.932-61.233.227-160.337.114
Yurtiçi Satışlar1.633.835.2521.072.350.32400
Yurtdışı Satışlar799.032.526452.365.28600
Net Yabancı Para Pozisyonu-2.666.981.105-2.364.169.810-1.958.341.190-2.024.398.212
Parasal net yabancı para varlık/(yükümlülük) pozisyonu54.694.790-39.219.273-26.968.407-42.151.292
Net YPP (Hedge Dahil)-2.648.981.105-39.219.273-26.968.407-42.151.292
Kod Kapanış (TL) F/K FD/FAVÖK FD/Satışlar PD/DD Son Dönem
BRISA 6,1 19,7 9,7 1,5 1,7 9/2018
Kod Kapanış (TL)
Değişim (Baz Puan) Etki* (%)
BRISA 6,10 18,52 18,52 0,15 0,00
* Yabancı takas adedinin değişiminin son halka açıklık adedi üzerindeki etkisi
F/K PD/DD
Kod F/K Tahmin Prim/İsk. (%) PD/DD Tahmin Prim/İsk. (%)
BRISA 0,0
2018 yılının tahminleri ile hesaplanmıştır
Prim ya da iskonto oranları sıfırdan küçük değerler için iskontolu, sıfırdan büyük değerler primli olduğunu göstermektedir.