.01   Yabancı yatırımcılara ait hisse senedi saklama bakiyeleri
.02   Yabancı banka aracı kurum veya şahıs nam ve hesabına gerçekleştirilen işlemler
   
.01   Temel Değ. ve Oranlar
.02   Getiri Tablosu
.03   Sermaye Artırımları
 
 
.01   Sektörel Hisse Senedi
Önerilerimiz
.02   Hisse Senedi Öneri Listesi
Açıklamaları
.03   Para Giriş-Çıkış Tablosu
 
 
   
  Günlük - 25/07/2014 09:36
 

Dünya borsaları beklentilerden yüksek gelen avro bölgesi hizmet sektörü PMI verisinin desteğiyle yükseldi. IMF’nin 2014 yılı küresel büyüme tahminini aşağı çekmesi piyasalardaki iyimser havayı bozamadı.

Küresel risk iştahındaki artış ve Merkez Bankası Başkanı Başçı’nın faiz indirimlerine devam edileceği mesajı Borsa İstanbul’un bankaların önderliğinde yükselişini sürdürmesini sağladı.


Yılın üçüncü enflasyon raporuna Merkez Bankası Başkanı Başçı’nın verdiği iyimser mesajlar damgasını vurdu. Yılın ilk yarısında enflasyonda görülen yükselişin geçici olduğunu vurgulayan Başkan Başçı, ikinci yarı için iyimser bir tablo çizdi ve küresel koşulların seyrine bağlı olarak faiz indiriminin devam edeceğini vurguladı.


Avrupa ve Asya borsalarındaki yükseliş ve beklentilerden gelen yüksek gelen karlar ile Borsa İstanbul’da 84.000’in üzerinde bir yükseliş bekliyoruz. Ancak mevcut fiyat seviyelerini uzun bayram tatili öncesinde kar realizasyonu için cazip bulduğumuzu belirtelim.

Bugün yurtiçinde Haziran dış ticaret dengesi, Temmuz reel sektör güven endeksi ve kapasite kullanımı verileri izlenecek. Yurtdışında ABD dayanıklı tüketim malı siparişleri avro bölgesi M3 para arzı verileri izlenecek.


Sevdiklerinizle beraber neşeli ve huzurlu bir bayram geçirmenizi dileriz.

 
  Son Günlük Bülten için tıklayınız
 
  Haftalık - 21/07/2014 14:34
 

Geçen hafta MSCI Türkiye Endeksi Gelişmekte Olan Ülkeler Endeksini %3,45 yendi
Geçen hafta MSCI Türkiye endeksi haftayı %3.9 kazanç ile kapatırken, MSI GOÜ Endeksi %0.4 yükseldi. Türkiye’nin benzerlerinden ayrışmasında en önemli sebebin gerçekleşen faiz indirimi beklentisi, ve 2Ç karlarının ardından yıl sonu banka karlarında olası yukarı yönlü revizyonlar olduğunu düşünüyoruz.
Bu hafta BİST-100’de kar açıklamaları etkili olacak
Bu hafta ikinci çeyrek karları açıklanmaya başlıyor. Bugün açıklanan Türk Telekom’un karının ardından Turkcell, Garanti Bankası, Yapı Kredi ve Halkbank’ın karları piyasa üzerinde etkili olacak. Özellikle bankacılık sektöründe ikinci çeyrek finansal tablolarının açıklanmasının ardından 2014’ün ikinci yarısı için beklentilerin yukarı çekilebileceğini düşünüyoruz. Öte yandan baz senaryomuza göre BIST 100’de artış potansiyeli %10 seviyesine daraldı. Dolayısıyla, yükselişin sürmesi halinde pozisyonların azaltılabileceğini düşünüyoruz. En çok önerilenler listemizde HALBK, VAKBN, EKGYO, THYAO, TAVHL, ASELS, TRKCM, TKFEN ve TATGD bulunuyor. En az önerilenler listemizde ise FROTO, ARCLK ve AKENR bulunuyor.
Faiz indirimine devam
Merkez Bankası para politikası kurulu toplantısında bir hafta vadeli politika faizini %8,75’ten %8,25’e indirirken, faiz koridorunun alt bandını 50 baz puanlık indirimle %7,5’e taşıdı. Üst bandı ise olumsuz şoklara karşı %12’de tutmaya devam etti. Para piyasası faizleri zaten %8,0 civarında olduğu için piyasalar üzerindeki etki sınırlı kaldı. TCMB, küresel likidite koşullarındaki iyileşmeyi faiz indirimindeki ana neden olarak ortaya koydu. Avrupa ekonomisinden gelen yavaşlama sinyalleri ve petrol fiyatlarındaki gerileme Merkez Bankası’nın elini rahatlatmış görünüyor. Faizlerde 25 baz puanlık bir indirim daha beklemekteyiz.
Bütçe hedef doğrultusunda ilerliyor, istihdamda güçlü seyir korunuyor
İlk yarıya ait gerçekleşmeler, vergi gelirlerindeki zayıflama kaynaklı kısmi bozulmaya rağmen bütçe genelinde kuvvetli bir sapmanın olmadığını gösteriyor. Ayrıca, ilk çeyrekteki yerel seçimler ve Ağustos ayındaki Cumhurbaşkanlığı seçimine rağmen harcamalar tarafında disiplinin korunduğu anlaşılıyor. İstihdam cephesinde güçlü seyrin korunduğuna ancak istihdam artışı ve iş gücüne katılım oranı büyümesinde önceki üç aya kıyasla kısmi bir ivme kaybı olduğuna işaret ediyor. Son PMI ve sanayi üretimi dikkate alındığında yılın kalanında iş gücü piyasasındaki ivme kaybının daha belirgin olabileceğini düşünüyoruz.
Haftanın önemli gündem maddeleri
Bu hafta yurtdışı tarafta başlıca takip edilecek gelişmeler İsrail’in devam eden Gazze operasyonu ve Malezya Havayolları uçağının düşürülmesi sonrasında Rusya-Amerika-Avrupa arasındaki haber akışı olacaktır. Bunlarla beraber bu hafta da ABD’de bilanço açıklamaları devam edecek. Makroekonomik veri açısından, bugün ABD’de açıklanacak olan Chicago Fed Ulusal Aktivite Endeksi yarınki TÜFE ve Richmond Fed İmalat Endeksi, Perşembe günkü Haftalık İşsizlik Başvuruları, Devam Eden Başvurular, İmalat PMI ve Yeni Konut Satışları ve Cuma günkü Yeni Konut Satışları önemli olacaktır. Avrupa tarafında ise Çarşamba günkü Euro Bölgesi Tüketici Güveni, Perşembe günü açıklanacak olan İmalat, Servis ve Bileşik PMI öne çıkacak veriler arasında.

 
  Son Haftalık Bülten için tıklayınız
 
  Aylık - 02/07/2014 17:54
 

Borsa İstanbul’da değerlemeler makul seviyelere geliyor
Haziran ayı raporumuzda Borsa İstanbul’un yükselişinin önündeki en büyük engelin yüksek değerlemeler olduğunu belirmiştik. Irak krizi sonrasında artan risk primi değerlemelerin makul seviyelere gelmesini sağladı. 2015 Haziran için 88,000’lik hedef değerimize göre Borsa İstanbul %15’lik getiri potansiyeli ile adil değerine yakın fiyatlardan işlem görüyor.

 
  Son Aylık Bülten için tıklayınız
   
   
  Rapor Arşivi
 
       
  01.08.2014 tarihli kapanış ve değişim rakamları
Güncel verilere ana sayfadan ulaşabilirsiniz.
 
  Kpnş. $ Kpnş. TL Değ. $ %  
  BIST 100 3,82 82.093 -0,61  
  BIST 30 4,72 101.441 -0,49  
  Mali 5,23 112.447 -0,35  
  Sınai 3,51 75.360 -0,97  
  Hizmetler 2,61 56.100 -0,89  
  Teknoloji 1,41 30.246 -0,11  
Hacim : 1.659mn $ 3.564mn TL
       
     
   
 
  Güncel Haber Bulunmamaktadır...  
     
    Devamı  
 
 
  © Copyright 2003 İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
  Bu sitede yer alan bilgiler “İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş.” tarafından genel bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve sermaye piyasasındaki alım satım kararlarınızı destekleyecek yeterli bilgiyi içermeyebilir. Uyarı notu için lütfen tıklayınız.
  Reuters   Matriks
  Veriler Reuters Limited ve Matriks Bilgi Dağıtım Hiz. A.Ş. tarafından sağlanmakdır. Uyarı notu için lütfen tıklayınız.
  Designed and developed by INNOVA IT Solutions Inc.
 
Piyasalar / Yurtiçi Sermaye Piyasaları / Hisse Senetleri Piyasası