.01   Yabancı yatırımcılara ait hisse senedi saklama bakiyeleri
.02   Yabancı banka aracı kurum veya şahıs nam ve hesabına gerçekleştirilen işlemler
   
.01   Temel Değ. ve Oranlar
.02   Getiri Tablosu
.03   Sermaye Artırımları
 
 
.01   Sektörel Hisse Senedi
Önerilerimiz
.02   Hisse Senedi Öneri Listesi
Açıklamaları
.03   Para Giriş-Çıkış Tablosu
 
 
   
  Günlük - 25/11/2015 09:37
 

Politik riskten jeopolitik krize...
Yeni hükümet Başbakan Davutoğlu tarafından dün açıklandı. Babacan’ın kabinede yer almaması piyasalarda büyük sürpriz yaratsa da, Şimşek’in ekonomiden sorumlu başbakan yardımcısı olması, Yılmaz’ın kalkınma bakanı görevini sürdürmesi, uzun süre müsteşarlık yapan Ağbal’ın maliye bakanı olması memnuniyetle karşılandı.
Eski ve yeni isimlerin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayıyla harmanlandığı yeni kabinenin ilk icraatı seçim vaatlerini yerine getirmek olacak. Babacan’ın yokluğu ilk aşamada piyasalarda güven kaybına yol açabilir. Ancak Şimşek’in liderliğindeki ekonomi ekibinin reform sürecine odaklanarak bunu aşacağına ve piyasaları olumlu yönde şaşırtacağına inanıyoruz.
Para Politikası Kurulu toplantısında beklentilere uygun şekilde politika faizleri sabit tutuldu. Merkez Bankası’nın yaptığı basın duyurusunda piyasaları heyecanlandıracak bir değişiklik yok. Kurul likidite politikasını kullanarak para piyasası faizlerini yüksek tutmaya devam edecek. Piyasa faizinden koptuğu için anlamsızlaşan politika faizinin ne kadar artırılacağı Fed toplantısı sonrasında belli olacak.
Piyasalar politik belirsizliklerin azalmasına sevinemeden jepolitik bir şokla sarsıldı. Sınır ihlali yapan bir Rus uçağının Türk jetleri tarafından vurulması ve Rusya devlet başkanı Putin’in sert açıklamaları Rusya (-%3,1) ve Türkiye (-%4,3) borsalarından başlayarak dünyaya yayılan sert bir satış dalgasına yol açtı. Piyasa için verdiğimiz kısa vadeli uzun pozisyonları zararla kapatmak zorunda kaldık.
Yara daha sıcakken durum tespiti yapmak doğru değil, ancak yapılan ilk değerlendirmeler Rusya’nın iktisadi olarak misillemede bulunacağını ve Türkmenlere yönelik askeri müdahalenin artacağını gösteriyor.
Batının yaptırımları ve düşük petrol fiyatları nedeniyle kan kaybetmesine rağmen Rusya Türkiye için halen önemli bir pazar. Yılın ilk dokuz ayında ihracatımızdaki %40 azalmaya rağmen Rusya 10. büyük pazarımız olmayı sürdürüyor. Gelen misafir sayısındaki %20 gerilemeye rağmen Almanya’nın ardından ikinci büyük turizm pazarımız olmayı sürdürüyor. Rusya ile gerginliğin artması durumunda ekonomiye ilave 2,5 -3,0 milyar dolarlık yük gelebilir.
Piyasalara dönecek olursak dünkü sert satış dalgasından sonra borsada bu sabah toparlanma çapaları görebiliriz. Ancak Türk lirasındaki satıcılı seyir borsadaki baskının devam edeceğine işaret ediyor.

 
  Son Günlük Bülten için tıklayınız
 
  Haftalık - 23/11/2015 11:14
 

Yeni kabinede gecikme olumsuz fiyatlandı

Geçtiğimiz hafta beklenen yeni kabine ile ilgili açıklamanın bu haftaya sarkması BIST’in geçtiğimiz hafta diğer gelişmekte olan ülkelerin gerisinde bir performans göstermesinde etkili oldu. Gecikmenin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın programından kaynaklandığı açıklandı. Bugün Başbakan Davutoğlu’nun akşam saatlerinde Cumhurbaşkanı ile kabine konusunda toplanması bekleniyor. Toplantı sonrasında konu ile ilgili açıklama gelebilir.

Özellikle ekonomi yönetiminin piyasanın güvendiği tecrübeli isimlerden oluşması, olumlu fiyatlanacaktır. Aksi halde, kısa vadede olumsuz ayrışma devam edebilir. Cuma kapanış itibarı ile 12 aylık tahmini F/K oranlarına göre MSCI Türkiye endeksinin gelişmekte olan ülke endeksine göre ıskontosunun %19 ile seçim öncesi seviyelere yaklaştığını görüyoruz. Iskonto oranı seçim sonrasında %15’e kadar gerilemişti.

VIOP’ta kısa vadeli uzun pozisyon önerimizi koruyoruz
Geçtiğimiz hafta 100,5, seviyesinden açtığımız VIPO’taki kısa vadeli uzun 104 hedef ve 98.5 stop loss ile pozisyonumuzu koruyoruz.

Yurtiçinde Merkez Bankası toplantısı, yurtdışında ABD verileri önemli gündem maddeleri
Merkez Bankası’nın tarın yapacağı toplantıda faiz oranlarında br değişikliğe gitmesinin beklemiyoruz. Öte yandan, FED’in Aralık ayında faiz artışına gitmesine neredeyse kesin gözü ile bakılıyor. Aralık ayında TCMB’nin tepkisi piyasalar açısından yeni ekonomi yönetimi için bir test niteliğinde olacak.

 
  Son Haftalık Bülten için tıklayınız
 
  Aylık - 04/11/2015 15:48
 

Piyasa görüşümüz
Piyasalardaki yükselişin gerek dünya ekonomisi kaynaklı gerekse Türkiye’ye özgü ekonomik, politik ve jeopolitik riskleri yeterince fiyatlamadığına inanıyoruz. Seçim sonrasındaki iyimser hava ile piyasalardaki yükseliş kısa bir süre daha devam edebilir. Ancak bu yükselişin gerek yurtdışı gerekse yurtiçinden kaynaklanan riskler nedeniyle kırılgan bir yapıda olduğunu düşünüyoruz. Borsadaki 85,000 düzeyinin üzerinin, Türk irasında 2,80 seviyesinin altının, 10 yıllık tahvilde %9’a yakın seviyelerin pozisyon azaltmak için kullanılmasını öneriyoruz.

 
  Son Aylık Bülten için tıklayınız
   
   
  Rapor Arşivi
 
       
  26.11.2015 tarihli kapanış ve değişim rakamları
Güncel verilere ana sayfadan ulaşabilirsiniz.
 
  Kpnş. $ Kpnş. TL Değ. $ %  
  BIST 100 2,58 74.997 -3,05  
  BIST 30 3,16 91.951 -3,19  
  Mali 3,31 96.135 -3,55  
  Sınai 2,65 76.996 -1,75  
  Hizmetler 1,92 55.746 -3,28  
  Teknoloji 1,71 49.757 -3,03  
Hacim : 1.487mn $ 4.322mn TL
       
     
   
 
  Güncel Haber Bulunmamaktadır...  
     
    Devamı  
 
 
  © Copyright 2003 İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
  TradeMaster, TradeMaster International, TradeMaster Mobile, TradeMaster İş Yatırım, TradeMaster FX, TradeMaster FX Plus, Invest Art, Geniş Açı ve Camiş Online, İş Yatırım Menkul Değerler'in tescilli markalarıdır.
  Bu sitede yer alan bilgiler “İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş.” tarafından genel bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve sermaye piyasasındaki alım satım kararlarınızı destekleyecek yeterli bilgiyi içermeyebilir. Uyarı notu için lütfen tıklayınız.
  Reuters   Matriks
  Veriler Reuters Limited ve Matriks Bilgi Dağıtım Hiz. A.Ş. tarafından sağlanmakdır. Uyarı notu için lütfen tıklayınız.
  Designed and developed by INNOVA IT Solutions Inc.
 
Piyasalar / Yurtiçi Sermaye Piyasaları / Hisse Senetleri Piyasası