.01   Yabancı yatırımcılara ait hisse senedi saklama bakiyeleri
.02   Yabancı banka aracı kurum veya şahıs nam ve hesabına gerçekleştirilen işlemler
   
.01   Temel Değ. ve Oranlar
.02   Getiri Tablosu
.03   Sermaye Artırımları
 
 
.01   Sektörel Hisse Senedi
Önerilerimiz
.02   Hisse Senedi Öneri Listesi
Açıklamaları
.03   Para Giriş-Çıkış Tablosu
 
 
   
  Günlük - 03/09/2014 09:19
 

Dünya borsaları ekonomi cephesinden gelen iyi haberlere rağmen yükselmekte zorlanıyor. Beklentilerin üzerinde gelen ABD ISM ve Çin hizmet PMI verileri küresel büyümeye yönelik endişeleri azaltıyor. Ancak Rusya ile Avrupa arasındaki restleşmenin sertleşmesi ve IŞİD’in misilleme olarak bir ABD’li gazeteciyi daha öldürmesi küresel risk iştahını baskılıyor.

Artan jeopolitik riskler ve enflasyon baskısı nedeniyle Türkiye piyasaları dünyanın gerisinde kalmaya devam ediyor. Gelişmekte olan ülke borsaları genelde yatay bir seyir izlerken MSCI Türkiye dün %0,8 geriledi. Kısa vadede durumun değişmesini zor görüyor ve AZALT önerimizi koruyoruz.


Asya borsaları ve Avrupa vadeli piyasalarındaki yukarı yönlü seyre rağmen Borsa İstanbul’da yatay bir açılış bekliyoruz. Babacan’ın Türkiye’nin son 14 yılın en kötü kuraklığını yaşadığını söylemesi bugün açıklanacak olan TÜFE verilerinde (Piyasa -%0,1, İs Yatırım %0,05) yukarı yönlü sapma ihtimalinin arttığını gösteriyor. Negatif enflasyon sürprizi döviz piyasasında büyük ölçüde satıldı. Borsada ise aşağı yönlü baskı devam edebilir.


Küresel piyasalarda bugün avro bölgesinde Ağustos PMI ve Temmuz perakende satışları, ABD ekonomisinde Temmuz fabrika siparişleri ve haftalık ipotek başvurusu verileri izlenecek.

 
  Son Günlük Bülten için tıklayınız
 
  Haftalık - 25/08/2014 15:16
 

Gelişmekte olan piyasalar geçen haftayı değer artışıyla tamamladı. Fed Başkanı Yellen’in Cuma günü yaptığı konuşma birçok detaya değinse de günün sonunda önceki açıklamalara kıyasla daha az "güvercince" bulunurken siyasi tansiyonun düşmemesinin de etkisiyle küresel hisse senetleri piyasaları haftayı baskı altında sonlandırdı. AMB Başkanı Draghi’nin açıklamaları ardından piyasalarda oluşan parasal genişlemeye varlık alımları veya diğer bir teşvik yöntemi ile devam edilebileceği algısı neticesinde dolar diğer belli başlı para birimlerine karşı değer kazandı. Haftanın son gününde gelişmekte olan ülke piyasaları ve para birimleri miskin bir gün geçirdi. Türkiye’de hisse senetleri piyasası da küresel piyasalara olan ilgiyi takip ederek dar bantta dalgalı bir seyir izledi. Sonuç olarak MSCI Türkiye hisse senetleri endeksi haftayı %2,5 değer kazancı ile kaparken MSCI GOÜ endeksinin de %1,7 üzerinde getiri sağladı.

Yurtiçi gündemde MB kararı ve AKP kongresi öne çıkıyor

Bu haftaya baktığımızda Merkez Bankası’nın faiz kararı ve TL’nin dalgalı seyri nedeniyle hisse senetleri piyasasının dar banttaki seyrini sürdüreceğini düşünüyoruz. Ancak piyasada alış tarafında yeni yatırımcıların görülmeyişi yukarı yönde tepkilerin sınırlı kalmasına neden oluyor. Bu hafta siyasi gündem de yoğun olacak ve yatırımcılar yeni kurulacak kabinede ekonomi yönetiminin kime teslim edileceğine ilişkin haber akışını ilgiyle takip edecek. Ekonomi gündeminde Ağustos ayı kapasite kullanım oranı ve reel sektör güven endeksi verileri izlenecek. Çarşamba günü açıklanacak Merkez Bankası PPK kararı ve AKP genel kongresi piyasalar tarafından yakından takip edilecek.

Faiz indirimine ara verilecek mi?

Bu haftanın en önemli gelişmesi şüphesiz Çarşamba günü toplanacak PPK’nın alacağı kararlar olacak. Her ne kadar TCMB’nin bu haftaki toplantısında indirim yapacağı beklentisi azalsa da, yurtdışı gelişmeler ve küresel risk algısındaki gelişmelerin son ana kadar takip edileceği ve bir iyileşme söz konusu olursa faiz indirimine yönelik bir karar alınma ihtimalinin olduğunu da hatırlatmakta fayda var.

Politik belirsizlik azalmaya başladı

Geçtiğimiz hafta Ahmet Davutoğlu’nun AKP’nin başına geçeceğinin açıklanmasıyla seçimlere giden yolda önemli bir belirsizlik ortadan kalktı. Öte yandan, Ali Babacan ve Mehmet Şimşek’in ekonomi yönetimde davam edeceğine yönelik algı güçlenmeye devam ederken, beklentiler doğrultusunda bir sonucun piyasalarda yeni bir yükseliş için zemin yaratılabileceği düşüncesindeyiz.

 
  Son Haftalık Bülten için tıklayınız
 
  Aylık - 06/08/2014 17:43
 

Borsa İstanbul için "Azalt" önerisi veriyoruz
Ekonomik ve jeopolitik risklerdeki artışa rağmen gelişmekte olan ülkelere ıskontomuz kalmadığından BİST için Biriktir olan görüşümüzü Azalt olarak değiştirdik. Sene başından beri dolar bazında %24 getiri sağlayan Borsa İstanbul 11,8 2014 F/K oranı ile gelişmekte olan ülkelere karşı ıskontosunu kaybetti. Mevcut fiyatların karşılaşılabilecek riskler karşısında yeterli marj içermediğine inanıyoruz. Bu nedenle mevcut fiyatların kar realizasyonu için kullanılmasını önerdik. Öneri değişikliğimize paralel betası daha yüksek bankaların ve gayrı menkul yatırım ortaklıklarının öneri portföyümüzdeki ağırlığını %55’den %40’a indirdik.

 
  Son Aylık Bülten için tıklayınız
   
   
  Rapor Arşivi
 
       
  02.09.2014 tarihli kapanış ve değişim rakamları
Güncel verilere ana sayfadan ulaşabilirsiniz.
 
  Kpnş. $ Kpnş. TL Değ. $ %  
  BIST 100 3,72 80.710 -0,46  
  BIST 30 4,56 99.036 -0,53  
  Mali 5,06 109.780 -0,55  
  Sınai 3,47 75.358 -0,34  
  Hizmetler 2,56 55.498 -0,34  
  Teknoloji 1,45 31.387 -0,04  
Hacim : 1.285mn $ 2.790mn TL
       
     
   
 
  Güncel Haber Bulunmamaktadır...  
     
    Devamı  
 
 
  © Copyright 2003 İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
  Bu sitede yer alan bilgiler “İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş.” tarafından genel bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve sermaye piyasasındaki alım satım kararlarınızı destekleyecek yeterli bilgiyi içermeyebilir. Uyarı notu için lütfen tıklayınız.
  Reuters   Matriks
  Veriler Reuters Limited ve Matriks Bilgi Dağıtım Hiz. A.Ş. tarafından sağlanmakdır. Uyarı notu için lütfen tıklayınız.
  Designed and developed by INNOVA IT Solutions Inc.
 
Piyasalar / Yurtiçi Sermaye Piyasaları / Hisse Senetleri Piyasası