.01   Yabancı yatırımcılara ait hisse senedi saklama bakiyeleri
.02   Yabancı banka aracı kurum veya şahıs nam ve hesabına gerçekleştirilen işlemler
   
.01   Temel Değ. ve Oranlar
.02   Getiri Tablosu
.03   Sermaye Artırımları
 
 
.01   Sektörel Hisse Senedi
Önerilerimiz
.02   Hisse Senedi Öneri Listesi
Açıklamaları
.03   Para Giriş-Çıkış Tablosu
 
 
   
  Günlük - 01/07/2016 09:44
 

Piyasalara Bayram Hediyesi
Dünya piyasalarında Brexit fırtınası sonrası oluşan iyimser hava devam ediyor. Emin limanlardan çıkıp yeniden uzak denizlere açılan küresel yatırımcıların alışlarıyla hisse senedinden, emtiaya, özel sektör tahvilinden, gelişmekte olan ülke varlıklarına, tüm piyasalarda fırtına sonrası bereketi yaşanıyor.
Birleşik Krallığın Avrupa Birliğinden çıkmasının küresel büyüme üzerindeki etkisinin %0,1-0,2 ile sınırlı kalacağına ve bu etkinin de büyük ölçüde ABD, Avrupa, Japonya ve İngiltere merkez bankalarını genişleyici para politikalarıyla bertaraf edileceğine inanan küresel yatırımcıların alışlarıyla yeni bir yükseliş dalgası başladı.
Piyasalar fırtına sonrası bereketi ile yükseliyor
Küresel risk iştahındaki toparlanma ve jeopolitik risklerdeki azalmaya paralel 28 Haziran sabahı Borsa İstanbul için taktiksel (kısa vadeli) alış önerdik. ABD tahvilleri, dolar ve yendeki hafif gerilemeyi, İngiltere vadeli hisse piyasasında ve sterlindeki tepki alışıyla birleştirip küresel sermayenin emin limanlardan çıkmaya başladığına inandık.
Dünya borsalarındaki yükseliş öngörümüzden daha çabuk ve sert oldu. MSCI verilerine göre Haziran ayının son üç gününde dünya piyasaları %5’in üzerinde yükselerek Brexit şoku sonrasındaki kayıplarının üçte ikisinden fazlasını geri aldı.
Tırmanan terör riski nedeniyle Türkiye geride kaldı
Yüksek betalı olmasına rağmen Türkiye hisselerindeki yükseliş dünyaya göre daha sınırlı oldu. İsrail ve Rusya ile ilişkilerimizin normalle dönmesi konusunda atılan olumlu adımlara rağmen dünya piyasalarının gerisinde kalmamızda terör riskindeki artış etkili oldu.
Atatürk Hava Limanında gerçekleştirilen ve kırktan fazla can kaybına yol açan hain terör saldırısının baskısıyla MSCI Türkiye endeksi Haziran ayının son üç gününde %2 artarak dünya piyasalarındaki sert yükselişin bir miktar gerisinde kaldı.
Küresel risk iştahındaki iyileşmenin ne kadar kalıcı olacağı konusunda emin değiliz
Brexit sonrası yaşanan tepki alımları ne kadar kalıcı olur emin değiliz. İngiltere’nin Avrupa Birliğinden çıkış sürecinde yaşanacak müzakere süreci hakkında son derece sınırlı bilgiye sahibiz.
Avrupa Birliğinin kurucusu altı ülkenin dış işleri bakanları tarafından verilen mesaj 50. Madde kapsamında gerçekleştirilecek ayrılma görüşmelerinin zorlu geçeceğine işaret ediyor.
Avrupa Birliği üyeleri bu pazarlık sürecinde önemli bir açmaz ile karşı karşıya. İngiltere Brexit kararına rağmen Avrupa Birliği üyesi ülkelerle ekonomik işbirliğini ve gümrüksüz ticaretini sorunsuz bir şekilde sürdürebilirse Brexit şokunun vereceği hasar sınırlı olur.
Ancak bu durum Fransa, İspanya gibi ülkelerde Avrupa Birliği karşıtı toplumsal muhalefetin güçlenmesine neden olabilir. Ekonominin yavaşladığı, işsizliğin arttığı gelir dağılımının bozulduğu bir konjonktürde seçmenin mevcut sistemi reddetme eğilimi diğer ülkelere yayılabilir.
Gelişmekte olan ülkelere göre ıskontomuzun azalacağına inanıyoruz
Hal böyle iken neden iyimser olmaya başladınız diye soranlar için iki temel gerekçemiz var:
(i) Vurguladığımız belirsizliklere rağmen ana senaryomuzda Brexit etkisinin ağırlıklı olarak yerel olacağına (Birleşik Krallık) dünya ekonomisine vereceği zararın sınırlı olacağına inanıyoruz.
(ii) Türkiye piyasalarının gelişmekte olan ülkelere göre ıskontosunun azalacağını öngörüyoruz.
Düşük faiz ortamı Türkiye gibi ülkeleri destekliyor
Türkiye piyasaları konusundaki iyimserliğimizin arkasında üç temel gerekçe var:
(i) Fed’in faiz artırması senaryosunun rafa kalktığı ve gelişmiş ülke borçlanma faizlerinin dip seviyelere gerilediği mevcut konjonktür sıcak paranın Türkiye gibi nominal faizlerin halen yüksek olduğu piyasalara yönelmesi için uygun bir ortam yaratıyor.
Büyümenin yavaşladığı bir ortamda Türkiye güçlü iç talebiyle öne çıkıyor
(ii) Küresel büyüme üzerinde aşağı yönlü risklerin arttığı bir ortamda yapısal dinamikleriyle iç talebe dayalı büyüyebilen ülkelerin öne çıkmasını bekliyoruz. Merkez Bankası’nın faiz indirimleri, asgari ücret artışı ve esnek üretim yapısı sayesinde Rusya şokuna rağmen büyümeyi sürdüren Türkiye ekonomisine önümüzdeki dönemde sıcak para girişi artabilir.
İsrail ve Rusya ile ilişkilerin düzelmesi jeopolitik risk primini düşürecek
İsrail ile ilişkilerin normalleşmesi ve Rusya ile bozulan ilişkilerin düzeltilmesi dünyanın gerisinde kalmamıza neden olan jeopolitik risklerinin kısmen azalmasını sağlayacak.
Benzer adımların Doğu Anadolu’da toplumsal barışın yeniden tesis edilmesi için atılması durumunda uzun süredir dünyanın gerisinde kalan Türkiye piyasaları güçlü bir atak yapabilir.
Borsa için AL tavsiyesi veriyoruz
Yukarıda çizdiğimiz ana çerçeve içinde Borsa İstanbul için "SAT" görüşümüzü "AL" olarak güncelliyoruz. Güncellediğimiz değerlemeler üzerinden hesapladığımız 95.000 hedef değerine göre Türkiye hisseleri %24artış potansiyeli ile oldukça cazip bir yatırım fırsatı sunuyor.
SAT tavsiyesi verdiğimiz 22 Mart ile 30 Haziran arasında Borsa İstanbul dolar bazında %7 kaybettirerek gelişmekte olan ülke borsalarına göre %6 daha kötü performans gösterdi.
Satış dalgasına paralel Borsa İstanbul’un gelişmekte olan ülkelere fiyat kazanç oranı üzerinden ölçtüğümüz ıskontosu %29’a yükseldi. Fed’in para politikasını normalleştirme sinyali verdiği 2013 Mayıs’ından günümüze kadar olan dönemde Borsa İstanbul’un ortalama ıskontosu %9 düzeyindeydi.
Küresel risk iştahındaki düzelme devam eder ve önemli bir politika hatası yapmazsak Türkiye’nin gelişmekte olan ülkelere olan ıskontosu yeniden %20 civarına gerileyebilir. Bu senaryoda BIST-100 endeksinin önümüzdeki birkaç ayda %10’dan fazla yükselmesini ve 85.000 seviyesi zorlamasını bekliyoruz.

 
  Son Günlük Bülten için tıklayınız
 
  Haftalık - 30/05/2016 09:34
 

Güçlü dolar zayıf gelişmekte olan piyasalar ilişkisinin test edileceği bir haftaya giriyoruz. Beklentilerden güçlü ABD verileri ve Fed başkanları tarafından verilen şahin sinyaller ile DXY dolar endeksi yeniden yükselmeye başladı.
Dolardaki güçlenme ABD ve Avrupa borsalarındaki yükseliş eğilimini tersine çevirmekte etkili olmadı. Ancak gelişmekte olan piyasaların görünümü bozulmaya başladı. Fed’in faizleri Temmuz ayında artırma ihtimali son bir ayda 30 baz puana yakın artarak %54’e ulaşırken, gelişmekte olan piyasalar %4’e yakın değer kaybetti.
Türkiye piyasaları Mayıs ayında dünyadan bağımsız zayıf bir seyir izledi. Başbakan Davutoğlu’nun görevi bırakacağının sinyallerinin alındığı Nisan ayı sonundan beri MSCI Türkiye endeksi %14 kayıpla gelişmekte olan piyasaların 10 puan gerisinde kaldı.
Pazar günü 65. Hükümetin güvenoyu almasıyla politika cephesinde belirsizlik azaldı. Ancak piyasalardaki risk priminde kayda değer bir gerileme beklemiyoruz. Borsa İstanbul’un gelişmekte olan ülkelere göre ıskontosu %25 ile politik krizin zirvesine yakın seviyelerde seyrediyor. Benzer şekilde 10 yıllık Türkiye CDS’i 334 ile zirveye yakın seviyelerde işlem görüyor.
Risk priminin önümüzdeki dönemde yüksek kalması için üç temel sebep görüyoruz: (i) dolardaki güçlenme gelişmekte olan piyasaları baskılıyor; (ii) sonbahar aylarında erken seçime gidilme riski azımsanmayacak kadar yüksek; (iii) yeni dönemde izlenecek ekonomi politikalara yönelik belirsizlikler azalmadı.
Türk lirasının dolara karşı değer kaybına paralel Borsa İstanbul’un haftaya hafif satıcılı bir seyir ile başlamasını bekliyoruz. Migros’un Kipa’yı alacağına yönelik gazetelerde çıkan haberlere paralel Migros hisselerinde yukarı yönlü hareketlilik görebiliriz. Kipa hisselerini satın alma haberinden bağımsız olarak çok pahalı buluyoruz.

 
  Son Haftalık Bülten için tıklayınız
 
  Aylık - 03/06/2016 10:33
 

Piyasalar riskleri ne kadar fiyatlıyor?
Piyasalardaki düşüşler alış için fırsat mı, yoksa önümüzdeki dönemde gelecek daha büyük bir dalganın öncüsü mü? Bu ve benzeri soruları cevaplamak için elimizde kristal bir küre yok. Son dönemdeki satış sonrasında hisse senedi piyasasında değerlemeler cazip hale gelmeye başladı. Ancak piyasaların ABD veya Çin’den gelecek sert yavaşlama riski, Fed’in faiz artırımını öngörülenden daha hızlı yapması, Türkiye’yi başkanlık sürecine götürecek sürecin iyi yönetilememesi gibi potansiyel riskleri halen yeterince fiyatlamadığına inanıyoruz. Geçmiş tecrübemiz böyle bir ortamda piyasalarda havanın aniden döndüğünü ve yatırımcıları genelde böyle havaların mahvettiğini gösteriyor

 
  Son Aylık Bülten için tıklayınız
   
   
  Rapor Arşivi
 
       
  30.06.2016 tarihli kapanış ve değişim rakamları
Güncel verilere ana sayfadan ulaşabilirsiniz.
 
  Kpnş. $ Kpnş. TL Değ. $ %  
  BIST 100 2,66 76.817 0,44  
  BIST 30 3,27 94.535 0,33  
  Mali 3,53 101.933 -0,19  
  Sınai 2,69 77.884 -0,52  
  Hizmetler 1,84 53.070 0,07  
  Teknoloji 1,97 56.966 -0,45  
Hacim : 1.117mn $ 3.228mn TL
       
     
   
 
  Güncel Haber Bulunmamaktadır...  
     
    Devamı  
 
 
  © Copyright 2003 İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
  TradeMaster, TradeMaster International, TradeMaster Mobile, TradeMaster İş Yatırım, TradeMaster FX, TradeMaster FX Plus, Invest Art, Geniş Açı ve Camiş Online, İş Yatırım Menkul Değerler'in tescilli markalarıdır.
  Bu sitede yer alan bilgiler “İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş.” tarafından genel bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve sermaye piyasasındaki alım satım kararlarınızı destekleyecek yeterli bilgiyi içermeyebilir. Uyarı notu için lütfen tıklayınız.
  Reuters   Matriks
  Veriler Reuters Limited ve Matriks Bilgi Dağıtım Hiz. A.Ş. tarafından sağlanmakdır. Uyarı notu için lütfen tıklayınız.
  Designed and developed by INNOVA IT Solutions Inc.
 
Piyasalar / Yurtiçi Sermaye Piyasaları / Hisse Senetleri Piyasası