.01   Yabancı yatırımcılara ait hisse senedi saklama bakiyeleri
.02   Yabancı banka aracı kurum veya şahıs nam ve hesabına gerçekleştirilen işlemler
   
.01   Temel Değ. ve Oranlar
.02   Getiri Tablosu
.03   Sermaye Artırımları
 
 
.01   Sektörel Hisse Senedi
Önerilerimiz
.02   Hisse Senedi Öneri Listesi
Açıklamaları
.03   Para Giriş-Çıkış Tablosu
 
 
   
  Günlük - 05/12/2016 09:40
 

İtalya’da da popülizm kazandı...

Brexit oylaması ve ABD seçimlerinin ardından İtalya referandumunda da piyasaların korktuğu başına geldi. Dün anayasa değişiklikleri ile ilgili referandumda Hayır çıkması halinde daha önce istifa edeceğini açıklayan İtalya Başbakanı Renzi, oylamanın sonuçlanmasının ardından bu sabaha karşı söylediğini yaparak istifa edeceğini açıkladı. İtalya’da 2 hafta önce seçim yasaklarının açıklanmasından önce en son yapılan ankete göre Hayır oyları öndeydi, fakat seçmenlerin 1/5’ine yakını kararsızdı. Dolayısıyla, piyasalar bu sonuca kısmen hazırlıklı olsa da, kararsızların yüksek olması bir umuttu. Nitekim, son haftalarda, İtalyan bonoları ile Alman bono getirileri arasındaki fark açılırken, İtalyan borsasında özelikle bankacılık hisselerinde satışlar arttı. Bundan sonrası kısa vadede İtalya Cumhurbaşkanına bağlı olacak. Ancak erken secime doğru gidiş ve AB karşıtı 5 Yıldız’ın iktidar ihtimali piyasaları rahatsız edecektir. Bu ihtimalin artması Euro/dolar paritesi üzerinde baskı kuracak. Haberin ardından parite 1.05’e kadar geriledi fakat şu anda 1.055 den işlem görüyor. Gözler açılışta 5 milyar Euro tutarında sermaye artış sürecinin ortasında olan İtalyan bankası Monte Monte dei Paschi di Siena’nın ve İtalyan bonolarının performansında olacak. Son günlerde İtalyan 10 yıllıkları ile Alman 10 yıllık bonoları arasındaki fark 24 baz puan daralarak 162 baz puana gerilemişti. Perşembe günü yapılacak toplantıda Avrupa Merkez Bankası’nın açıklamaları da önem kazanıyor. Varlık alım programının uzatılması piyasalara bir miktar destek verebilir.


Avrupa kaynaklı politik belirsizlikler TL varlıklar üzerinde ilave bir şok unsuru olarak karşımıza çıkıyor. Cuma akşamı yapılan EKK toplantısında alınan kararların detayları henüz açıklanmadı. Basında yer alan haberlere göre kararların Maliye, Hazine bürokrasisi, SPK ve BDDK tarafından gerekli teknik düzenlemeler çalışıldıktan sonra Perşembe günü açıklanması bekleniyor. Yine basındaki haberlere göre alınacak önlemeler arasında, istihdama yönelik teşvikler, KOBİ’lere düşük faizli kredi, büyük firmaların döviz borcu yönetiminde Merkez Bankası üzerinden katkı sağlanması, AB ile ilişkilerde öngörülebilirlik, Merkez Bankası bağımsızlığının vurgulanması yer alıyor.

Bugün açıklanacak Kasım ayı TUFE rakamı için beklentimiz %1.03, piyasa beklentisinin %0.8 üzerinde. BIST’in gelişmekte olan ülke endekslerindeki kayıpları takip ederek %0.5 civarında kayıpla açılmasını bekliyoruz. Gözler İtalya ile ilgi gelişmelerde ve dolar endeksinin seyrinde olacak. İtalyan bankalarında olası sert satışlar Yapı Kredi Bankası hisselerinde baskı yaratabilir. Öte yandan bu sabah Çin’de vadeli piyasalarda demir cevheri ve çelikte gözlenen yükselişler BIST’deki çelik hisselerine de olumlu yansıyabilir.

 
  Son Günlük Bülten için tıklayınız
 
  Haftalık - 26/09/2016 11:59
 

Moody’s not indirimi sonrası ilk fiyatlamalar...

Cuma günü geç saatlerde gelen açıklama ile Moody’s kredi notumuzu Baa3’den yatırım yapılabilir seviyenin bir altına Ba1’e çekti. İndirime neden olarak (i) ülkenin dış finansman ihtiyacının karşılanmasına yönelik risklerin artması ve (ii) daha önce kredi notunda artışı destekleyen büyüme ve kurumsal gücün zayıflaması gösterildi. Bu sabahki işlemlerde TL’de dolara karşı yaklaşık %1.5 oranında bir kayıp gözleniyor. BIST is 76.7K seviyesinde %4’e yakın bir kayıpla işlem görüyor. 10 yıllık bono faizlerinde ise 40 baz puanlık bir genişleme oldu.

 
  Son Haftalık Bülten için tıklayınız
 
  Aylık - 04/11/2016 18:29
 

Güçlü dolar, yüksek faiz endişesi şimdilik gündemden düştü

Kasım ayına bir iyi bir de kötü haberle başlıyoruz. İyi haber! Güçlü dolar, yüksek faiz korkusunu geride bıraktık. Beklentilerden güçlü gelen ekonomi verilerine rağmen dolar Ekim sonundan beri değer kaybediyor ve ABD tahvilleri prim yapıyor. Kalıcı olmasa da Türkiye için iyi haberdir.

 
  Son Aylık Bülten için tıklayınız
   
   
  Rapor Arşivi
 
       
  02.12.2016 tarihli kapanış ve değişim rakamları
Güncel verilere ana sayfadan ulaşabilirsiniz.
 
  Kpnş. $ Kpnş. TL Değ. $ %  
  BIST 100 2,09 73.390 -0,48  
  BIST 30 2,56 89.808 -0,42  
  Mali 2,77 97.264 -0,74  
  Sınai 2,23 78.401 -0,35  
  Hizmetler 1,33 46.782 -0,10  
  Teknoloji 1,74 61.017 -0,20  
Hacim : 1.087mn $ 3.819mn TL
       
     
   
 
  Güncel Haber Bulunmamaktadır...  
     
    Devamı  
 
 
  © Copyright 2003 İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
  TradeMaster, TradeMaster International, TradeMaster Mobile, TradeMaster İş Yatırım, TradeMaster FX, TradeMaster FX Plus, Invest Art, Geniş Açı ve Camiş Online, İş Yatırım Menkul Değerler'in tescilli markalarıdır.
  Bu sitede yer alan bilgiler “İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş.” tarafından genel bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve sermaye piyasasındaki alım satım kararlarınızı destekleyecek yeterli bilgiyi içermeyebilir. Uyarı notu için lütfen tıklayınız.
  Reuters   Matriks
  Veriler Reuters Limited ve Matriks Bilgi Dağıtım Hiz. A.Ş. tarafından sağlanmakdır. Uyarı notu için lütfen tıklayınız.
  Designed and developed by INNOVA IT Solutions Inc.
 
Piyasalar / Yurtiçi Sermaye Piyasaları / Hisse Senetleri Piyasası