.01   Yabancı yatırımcılara ait hisse senedi saklama bakiyeleri
.02   Yabancı banka aracı kurum veya şahıs nam ve hesabına gerçekleştirilen işlemler
   
.01   Temel Değ. ve Oranlar
.02   Getiri Tablosu
.03   Sermaye Artırımları
 
 
.01   Sektörel Hisse Senedi
Önerilerimiz
.02   Hisse Senedi Öneri Listesi
Açıklamaları
.03   Para Giriş-Çıkış Tablosu
 
 
   
  Günlük - 02/10/2015 09:16
 

Dar alanda kısa paslaşmalar
ABD tarım dışı istihdam raporu öncesinde dünya piyasalarında dar alanda kısa paslaşmalar hakim. Beklentilerden düşük gelen ISM imalat verisine rağmen (G-50,2 / T-50,6) Wall Street Perşembe gününü hafif yukarıda kapatmayı başardı. Avrupa borsaları ise Almanya PMI imalat sanayi endeksindeki zayıflamayla birlikte değer kaybetti.
Erken kapanması sayesinde Avrupa borsalarındaki satış dalgasından kurtulan Borsa İstanbul günü %0,44 yukarıda kapatmayı başardı. Beklentilerden düşük gelen Ağustos ayı karlarına rağmen banka hisseleri Garanti ve Akbank’ın önderliğinde endeksi yukarı taşıdı. Tahvil ve kur cephesindeki alışlar piyasalardaki yükselişi destekledi.
Piyasalardaki yükselişin kalıcı olmasını beklemiyoruz. Avrupa borsalarında %0,5 yukarı yönlü açılış beklentisine rağmen Türkiye piyasalarında Suriye’de yaşanan gelişmelerin de etkisiyle tedirgin bir açılış bekliyoruz. Sabah ilk işlemlerde Türk lirasında görülen kayıplar borsanın hafif kayıpla 74.000 civarında güne başlayacağına işaret ediyor.
Günün en önemli verisi Türkiye saati 15.30’da açıklanacak olan tarım dışı istihdam verisi. Piyasalar ABD ekonomisinde istihdam yaratılmasında sorun görmüyor. Ücret artışının %2,,4’ün üzerine çıkması işlerin yolunda olduğunu teyit ederek Fed’in faiz artırımını destekleyebilir.

 
  Son Günlük Bülten için tıklayınız
 
  Haftalık - 28/09/2015 15:27
 

Yurtdışı veri akışının yoğun olduğu bir haftaya giriyoruz

Geçtiğimiz hafta Salı gününden bu yana MSCI gelişmekte olan ülke endeksi %2.36 oranında gerilerken, Çarşamba yarım gün haricinde işlem görmeyen Türkiye endeksindeki düşüş ise %0.9’da kaldı. Dolayısıyla, BIST haftaya diğer gelişmekte olan ülkelerin önünde başlamış oluyor. Kur tarafında ise yine aynı süre içinde TL %0.66 kayıpla Güney Afrika ve Hindistan ardından getiri bakımından en kötü üçüncü konumda.

 
  Son Haftalık Bülten için tıklayınız
 
  Aylık - 03/09/2015 18:45
 

Piyasa görüşümüz

Seçimler sonrasında piyasayı vuran satış dalgasından yararlanarak Borsa İstanbul için "SAT" görüşümüzü "düşüşleri alım fırsatı olarak" kullan anlamına gelen "BİRİKTİR" önerisiyle değiştirdik.

Borsa için görüş değişikliğimizin arkasında 2016 yılında şirket karlarındaki artış beklentisi ve gelişmekte olan piyasalara ıskontomuzdaki artış söz konusu. Gelişmekte olan ülkelere göre ortalama %8 olan ıskontomuz %21’e ulaşarak iyi bir fırsat sunuyor.

Ancak orta vade için olumlu görüşümüze rağmen Eylül ayında da borsada aşağı yönlü bir seyir görülmesi ihtimali yüksek. Kısa vadede borsada yönü yukarı çevirebilecek iki temel gelişme olabilir: (i) Tarım dışı istihdam rakamının zayıf gelmesi nedeniyle Fed faiz artış beklentilerinin 2016 yılına kayması (ii) Kamuoyu anketlerinin 1 Kasım’da yapılacak seçimlerden güçlü bir hükümet çıkacağına işaret etmesi.

Tahvil ve kur tarafında temkinli söylemimizi sürdürüyoruz. Gelişmekte olan ülkelerle büyüme farklarının azalmasının sermaye çıkışı yoluyla döviz kurunu baskılayarak Türkiye gibi yüksek finansman ihtiyacı içindeki gelişmekte olan ülkeleri baskılamaya devam etmesini bekliyoruz.

 
  Son Aylık Bülten için tıklayınız
   
   
  Rapor Arşivi
 
       
  05.10.2015 tarihli kapanış ve değişim rakamları
Güncel verilere ana sayfadan ulaşabilirsiniz.
 
  Kpnş. $ Kpnş. TL Değ. $ %  
  BIST 100 2,57 76.902 4,45  
  BIST 30 3,16 94.671 4,64  
  Mali 3,30 98.824 5,14  
  Sınai 2,61 78.193 3,56  
  Hizmetler 1,90 56.962 3,47  
  Teknoloji 1,45 43.617 3,19  
Hacim : 1.508mn $ 4.523mn TL
       
     
   
 
  Güncel Haber Bulunmamaktadır...  
     
    Devamı  
 
 
  © Copyright 2003 İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
  TradeMaster, TradeMaster International, TradeMaster Mobile, TradeMaster İş Yatırım, TradeMaster FX, TradeMaster FX Plus, Invest Art, Geniş Açı ve Camiş Online, İş Yatırım Menkul Değerler'in tescilli markalarıdır.
  Bu sitede yer alan bilgiler “İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş.” tarafından genel bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve sermaye piyasasındaki alım satım kararlarınızı destekleyecek yeterli bilgiyi içermeyebilir. Uyarı notu için lütfen tıklayınız.
  Reuters   Matriks
  Veriler Reuters Limited ve Matriks Bilgi Dağıtım Hiz. A.Ş. tarafından sağlanmakdır. Uyarı notu için lütfen tıklayınız.
  Designed and developed by INNOVA IT Solutions Inc.
 
Piyasalar / Yurtiçi Sermaye Piyasaları / Hisse Senetleri Piyasası