.01   Yabancı yatırımcılara ait hisse senedi saklama bakiyeleri
.02   Yabancı banka aracı kurum veya şahıs nam ve hesabına gerçekleştirilen işlemler
   
.01   Temel Değ. ve Oranlar
.02   Getiri Tablosu
.03   Sermaye Artırımları
 
 
.01   Sektörel Hisse Senedi
Önerilerimiz
.02   Hisse Senedi Öneri Listesi
Açıklamaları
.03   Para Giriş-Çıkış Tablosu
 
 
   
  Günlük - 24/04/2014 09:48
 

Küresel risk iştahındaki artış kısa soluklu oldu. Beklentilerden düşük gelen Çin PMI verisi ve zayıf ABD ev satışları dünya piyasalarında satışlara neden oldu. Avro bölgesinin güçlenmeye devam ettiğini gösteren PMI verilerine ve Yunanistan’ın sonunda faiz dışı fazla elde etmesine rağmen Avrupa borsaları da küresel satışlardan nasibini aldı.

Borsa İstanbul kısa 23 Nisan tatili öncesinde zayıflamaya devam etti. Merkez Bankası PPK kararı öncesinde zayıf seyreden Türk lirası Borsa İstanbul üzerinde baskı oluşturuyor. Kısa dönemli verim eğrisi olası bir faiz indirimin fiyatlayarak gecelik faizlerin altında seyrediyor.

Borsa İstanbul’da bugün Asya borsalarındaki satışlara paralel hafif satıcılı bir seyir bekliyoruz. Sabah ilk işlemlerde zayıf seyreden Türk lirası da Borsa İstanbul da satıcılı bir seyre işaret ediyor. Ancak ABD ve Avrupa vadeli borsalarındaki tepki alışları Borsa İstanbul’da ki olası satışın sınırlı olacağına işaret ediyor. Tahvil ihracına izin verilmediği söylentileri yüzünde Bank Asya hisseleri bugün piyasadan daha kötü performans gösterebilir.

Bugün yatırımcılar Merkez Bankası PPK toplantısına odaklanacaklar. Başbakan tarafından yapılan açıklama sonrasında Merkez Bankası üzerindeki faiz indirme baskısı ciddi oranda arttı. Türk lirasında son günlerde görülen zayıflama piyasaların Başbakan Erdoğan’ın uyarısını ciddiye aldığını gösteriyor.

Bizim görüşümüzde bir farklılık yok. Faiz indirimi beklemiyoruz. Enflasyonda yukarı yönlü riskler ve beklenenden güçlü seyreden ekonomik büyüme faiz indirimine iktisaden izin vermiyor. Siyaseten ne olur göreceğiz.

 
  Son Günlük Bülten için tıklayınız
 
  Haftalık - 21/04/2014 16:55
 

Borsa İstanbul dünyayı yenmeye devam ediyor. Borsa İstanbul’da geçtiğimiz hafta yatay dalgalı bir seyir izlendi. BİST 100 endeksi 72.000 - 74.000 bandında hareket ederken Cuma günü Paskalya Tatili nedeniyle yabancı yatırımcı katılımının düşük olduğu son işlem gününde haftayı 73.500 puanın hemen altında kapadı. MSCI Türkiye endeksi haftalık %1,3 getiri ile gelişmekte olan ülkeler arasında en iyi dördüncü performansı sergiledi. Buna rağmen endeks 17 Aralık öncesi bulunduğu 75,000 düzeyinin altında kalmaya devam ediyor.
MB’nin faiz oranlarını sabit tutacağını düşünüyoruz. 24 Nisan Perşembe günü yapılacak Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında Merkez Bankası’nın (MB) faizlerde bir değişiklik yapmayacağını öngörüyoruz. Temel beklentimiz olmasa da zorunlu karşılık (ZK) oranlarında bir indirim söz konusu olabilir. Ancak, zorunlu karşılık oranlarında indirimin MB’nin döviz rezervlerini azaltıcı etki yapabilecek olması ZK yoluyla bir gevşeme olasılığını düşürüyor. ZK’larda bir indirim söz konusu olursa döviz rezerv kaybını engellemek adına rezerv opsiyon katsayılarında bir artış gündeme gelecektir.
Yurtdışında yoğun veri açıklamaları var. Bu hafta başında Paskalya tatilinin devam etmesiyle sakin bir başlangıç yaptık ancak haftanın geri kalanında yoğun bir veri gündemi var. ABD tarafında bugünkü Chicago Fed Ulusal Aktivite Endeksi ve Gösterge Endeks önemli. Yarın ise Chicago Fed Ulusal Aktivite Endeksi, Mevcut Konut Satışları yakından takip edilecektir. Çarşamba günü her ne kadar Türkiye piyasaları 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk bayramı nedeniyle tatil olsa da yurt dışı piyasalar açık, ABD’de MBA Mortgage Başvuruları ve İmalat PMI izlenecektir. Perşembe günü ise Dayanıklı Mal Siparişleri, Haftalık İşsizlik Başvuruları, Devam Eden Başvurular ve Cuma günü Bileşik PMI ile Michigan Üni. Güven Endeksi öne çıkacak veriler arasında. Avrupa tarafında ise yarın açıklanacak Tüketici Güveni, Çarşamba günü yayınlanacak olan PMI verileri, Perşembe günü açıklanacak olan Alman İFO verileri yakından takip edilecektir.
Borsa İstanbul için kar realizasyonu önerimizi koruyoruz. Geçtiğimiz haftalarda MB’den makro ihtiyati gevşeme beklentileri ve gelişmekte olan ülkelere artan ilgi ile BİST 100’deki yukarı yönlü hareketin yerini yatay seyre bıraktığını görüyoruz. Uzun vadeli faiz oranları halen %10 düzeylerinde ve endekste yüksek ağırlığı sahip bankacılık sektörü hisseleri gibi önemli şirketlerin karlılıklarına ilişkin beklentileri olumlu yönde etkileyecek bir gelişme olarak özellikle TL faizlerdeki bir miktar gevşemeyi sayabiliriz. Ancak bizce bu durum da mevcut fiyatlara dahil edildi. Bankalar ilk çeyrekte net faiz marjlarına ilişkin beklenenden daha olumlu görünümü yatırımcılarla paylaştılar. Önümüzdeki dönemde MB’nin de değindiği gibi BDDK tarafında makro ihtiyati tedbirlerde bir gevşeme ihtimal dahilinde olsa da yılın ikinci yarısından önce bir adım beklemiyoruz. Yakın vadede ise özellikle ücret ve komisyonlar üzerinden gelirleri kısıtlayıcı tedbirler gündemde. Mevcut gelişmeler ışığında Borsa İstanbul 73,000-74,000 seviyesine yaklaştığında pozisyonların azaltılması önerimizi koruyoruz.

 
  Son Haftalık Bülten için tıklayınız
 
  Aylık - 02/04/2014 16:37
 

Borsa İstanbul 73,000-74,000 seviyesine yaklaştığında pozisyonların azaltılmasını öneriyoruz.
Gelişmekte olan ülkelerle yapılan karşılaştırmalar Türkiye’nin benzer ülkelere göre büyümesinin daha düşük, enflasyonunun daha yüksek, cari dengesinin daha bozuk olduğunu gösteriyor. Seçim sonuçlarından bağımsız olarak Türkiye ekonomisi büyümede sert iniş, enflasyonda artış, ve dış borçlanmada kırılganlık gibi önemli risklerle karşı karşıya. Mevcut değerlemeler bu risklere karşı yeterli marj içermiyor.

Özetleyecek olursak piyasalarda politik istikrarın yarattığı olumlu hava ile birlikte kısa süreli bir yükseliş yaşanmasını bekliyoruz. Ancak bu olumlu havanın uzun soluklu olmayacağını düşünüyoruz. Gerek toplumda artan kutuplaşma, gerekse ekonomi cephesinde artan riskler ve hedef değerimize yaklaşan fiyatlar nedeniyle piyasalarda yaşanacak yükselişin fırsat bilinip Borsa İstanbul 73,000-74,000 seviyesine yaklaştığında pozisyonların azaltılmasını öneriyoruz.

 
  Son Aylık Bülten için tıklayınız
   
   
  Rapor Arşivi
 
       
  24.04.2014 tarihli kapanış ve değişim rakamları
Güncel verilere ana sayfadan ulaşabilirsiniz.
 
  Kpnş. $ Kpnş. TL Değ. $ %  
  BIST 100 3,38 72.391 -1,13  
  BIST 30 4,13 88.408 -1,25  
  Mali 4,54 97.349 -1,51  
  Sınai 3,09 66.279 -0,03  
  Hizmetler 2,49 53.346 -1,43  
  Teknoloji 1,29 27.565 -0,19  
Hacim : 1.496mn $ 3.206mn TL
       
     
   
 
  Güncel Haber Bulunmamaktadır...  
     
    Devamı  
 
 
  © Copyright 2003 İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
  Bu sitede yer alan bilgiler “İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş.” tarafından genel bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve sermaye piyasasındaki alım satım kararlarınızı destekleyecek yeterli bilgiyi içermeyebilir. Uyarı notu için lütfen tıklayınız.
  Reuters   Matriks
  Veriler Reuters Limited ve Matriks Bilgi Dağıtım Hiz. A.Ş. tarafından sağlanmakdır. Uyarı notu için lütfen tıklayınız.
  Designed and developed by INNOVA IT Solutions Inc.
 
Piyasalar / Yurtiçi Sermaye Piyasaları / Hisse Senetleri Piyasası