.01   Yabancı yatırımcılara ait hisse senedi saklama bakiyeleri
.02   Yabancı banka aracı kurum veya şahıs nam ve hesabına gerçekleştirilen işlemler
   
.01   Temel Değ. ve Oranlar
.02   Getiri Tablosu
.03   Sermaye Artırımları
 
 
.01   Sektörel Hisse Senedi
Önerilerimiz
.02   Hisse Senedi Öneri Listesi
Açıklamaları
.03   Para Giriş-Çıkış Tablosu
 
 
   
  Günlük - 26/08/2016 14:44
 

Yellen’in konuşması öncesi satıcılı seyir...

Yellen’in saat 17:00’de Jackson Hole’da yapacağı konuşma öncesinde dünya piyasaları hafif satıcılı bir seyir izliyor. Yellen’in konuşmasında piyasaları tedirgin edecek şahin bir açıklama yapması beklenmiyor. Jackson Hole toplantısında ana konu uzun süreli düşük büyüme, düşük enflasyon ortamında para politikasının daha etkin kullanılması. Bu platformda faizlerle ilgili önemli mesajlar verilmesini beklemiyoruz.

Fed’in Aralık ayında faizleri artırmasının %57 ihtimal ile hakim senaryo yolunda ilerlemesi bizi rahatsız etmiyor. Ancak Fed’in denge faizlerini uzun süre düşük seviyelerde tutması beklentisi devam ediyor. 10 yıllık ABD tahvil faizleri %1,56 ile 2012 Temmuz’undan beri gördüğü en düşük seviyelere yakın yerlerde işlem görüyor.

Türkiye piyasaları ile ilgili orta vadeli olumlu görüşümüzde bir değişiklik yok. Ekonomi yönetimi ve iş dünyası darbe girişimi sonrasında hayatın normale dönmesi konusunda başarılı bir performans sergiliyor. Türkiye ekonomisi 2013-2015 döneminde dışsal şoklar karşısında başarılı bir performans sergiledi. Ağustos’un ilk üç haftasında şirket görüşmelerinden aldığımız izlenim bu defada durumun çok farklı olmayacağını gösteriyor. 2016 yılı için %3,5 büyüme beklentimizi koruyoruz.

Ancak son dönemde artan jeopolitik riskler kısa vadede piyasalarda risk priminin korunacağını gösteriyor. Suriye askeri harekatında Türkiye’nin yaptığı uyarılara rağmen PYD’nin güneye inerek Fıratın batısına geçmesi önümüzdeki dönemde gerginliğin tırmanmasına neden olabilir.

Lafı uzatmayalım. Gerek Suriye’deki harekatın süresi ve derinliği konusundaki belirsizlik gerekse bu süreçte karşımıza aldığımız iki terörist grubun Türkiye’ye yapabileceği saldırılar nedeniyle piyasalarda dalga boyunun yüksek olacağına inanıyoruz. Dün Artvin’de CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun konvoyuna ateş açılması, bu sabah Cizre’de yapılan bombalı saldırı maalesef endişelerimizi destekliyor.

Dünya piyasalarındaki satıcılı havaya paralel Borsa İstanbul’da hafif satıcılı bir açılış bekliyoruz. Türkiye Varlık Fonunun kurulması gerekçesiyle Halkbank ve Vakıfbank gibi kamu bankalarında, Emlak Konut hisselerinde yukarı yönlü seyrin devam etmesini bekliyoruz. Banvit hisseleri ile ilgili hedef değerimizi yukarı çekip AL önerimizi devam ettiriyoruz.

 
  Son Günlük Bülten için tıklayınız
 
  Haftalık - 01/08/2016 15:36
 

Geçtiğimiz hafta darbe girişiminin püskürtülmesinin ardından alınan önlemler ve reyting kuruluşları tarafından yapılan olumuz açıklamalar TL varlıkların gelişmekte olan ülke benzerlerine göre önemli ölçüde olumsuz ayrışmasına sebep olmuştu. Alınan önlemlerde sona yaklaşılmış olması, politikada oluşan olumlu ve yapıcı ortam bu hafta piyasalarda normalleşmeye sebep olabilir, gelişmekte olan ülkeler ile Türkiye arasında açılan fark bir miktar kapanabilir. Yakın vadede piyasalar için temel soru işareti reyting kuruluşlarının alacağı aksiyonlar olacak. Geçmiş örneklere bakıldığında Moody’s’in gözden geçirme sürecinin 2-3 ay sürdüğü görülüyor, dolayısıyla 5 Ağustos’ta Moody’s den herhangi bir değişlik beklemiyoruz. 15 Ağustos’ta Fitch’den de bir not indirimi beklemiyoruz. Moody’s’in kararı ise yaşadığımız sürecin önümüzdeki aylarda ekonomik büyümeye ve yurtdışı fonlamaya etkilerine bağlı olacak. Ekonomik etkilerin geçici olacağını düşündüğümüzden kredi notunda bir değişiklik beklemiyoruz.

 
  Son Haftalık Bülten için tıklayınız
 
  Aylık - 03/06/2016 10:33
 

Piyasalar riskleri ne kadar fiyatlıyor?
Piyasalardaki düşüşler alış için fırsat mı, yoksa önümüzdeki dönemde gelecek daha büyük bir dalganın öncüsü mü? Bu ve benzeri soruları cevaplamak için elimizde kristal bir küre yok. Son dönemdeki satış sonrasında hisse senedi piyasasında değerlemeler cazip hale gelmeye başladı. Ancak piyasaların ABD veya Çin’den gelecek sert yavaşlama riski, Fed’in faiz artırımını öngörülenden daha hızlı yapması, Türkiye’yi başkanlık sürecine götürecek sürecin iyi yönetilememesi gibi potansiyel riskleri halen yeterince fiyatlamadığına inanıyoruz. Geçmiş tecrübemiz böyle bir ortamda piyasalarda havanın aniden döndüğünü ve yatırımcıları genelde böyle havaların mahvettiğini gösteriyor

 
  Son Aylık Bülten için tıklayınız
   
   
  Rapor Arşivi
 
       
  26.08.2016 tarihli kapanış ve değişim rakamları
Güncel verilere ana sayfadan ulaşabilirsiniz.
 
  Kpnş. $ Kpnş. TL Değ. $ %  
  BIST 100 2,62 77.119 0,61  
  BIST 30 3,22 94.668 0,68  
  Mali 3,50 102.730 0,99  
  Sınai 2,75 80.885 0,00  
  Hizmetler 1,70 49.938 0,37  
  Teknoloji 1,89 55.633 0,46  
Hacim : 987mn $ 2.902mn TL
       
     
   
 
  Güncel Haber Bulunmamaktadır...  
     
    Devamı  
 
 
  © Copyright 2003 İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
  TradeMaster, TradeMaster International, TradeMaster Mobile, TradeMaster İş Yatırım, TradeMaster FX, TradeMaster FX Plus, Invest Art, Geniş Açı ve Camiş Online, İş Yatırım Menkul Değerler'in tescilli markalarıdır.
  Bu sitede yer alan bilgiler “İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş.” tarafından genel bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve sermaye piyasasındaki alım satım kararlarınızı destekleyecek yeterli bilgiyi içermeyebilir. Uyarı notu için lütfen tıklayınız.
  Reuters   Matriks
  Veriler Reuters Limited ve Matriks Bilgi Dağıtım Hiz. A.Ş. tarafından sağlanmakdır. Uyarı notu için lütfen tıklayınız.
  Designed and developed by INNOVA IT Solutions Inc.
 
Piyasalar / Yurtiçi Sermaye Piyasaları / Hisse Senetleri Piyasası