.01   Yabancı yatırımcılara ait hisse senedi saklama bakiyeleri
.02   Yabancı banka aracı kurum veya şahıs nam ve hesabına gerçekleştirilen işlemler
   
.01   Temel Değ. ve Oranlar
.02   Getiri Tablosu
.03   Sermaye Artırımları
 
 
.01   Sektörel Hisse Senedi
Önerilerimiz
.02   Hisse Senedi Öneri Listesi
Açıklamaları
.03   Para Giriş-Çıkış Tablosu
 
 
   
  Günlük - 23/01/2017 10:29
 

Türkiye’nin dolarla sınavı henüz bitmedi...
Ocak ayının en kritik haftasına olumlu bir havada başlıyoruz. Trump’ın göreve başlaması sonrasında ilk piyasa tepkisi korkulanın tam tersine doların zayıflamaya devam etmesi ve gelişmekte olan ülke varlıklarının değer kazanması oldu. Risk iştahına duyarlı Türkiye varlıkları geçen hafta en iyi performans gösteren gelişmekte olan piyasalar arasında yer aldı.
Ancak Türkiye’nin dolarla sınavını geçtiğini söylemek için henüz çok erken. Türk lirasının istikrara kavuştuğunu ispatlaması için önümüzdeki dönemde üç temel engeli geçmesi gerekiyor.
Doların sene başına göre küresel olarak %3’ten fazla değer kaybettiği bir ortamda Türk lirası %6’ya yakın değer kaybetti. Ancak Trump’ın seçimler sırasında verdiği sözleri yerine getirmesi durumunda bu durumun tersine dönmesini ve doların 2017 yılı içinde %10 civarı değer kazanmasını bekliyoruz. Bu senaryoda Türk lirasında değer kaybı hızlanarak kendi kendini besleyen bir kısır döngüye yol açabilir.
27 Ocak Cuma günü Fitch Türkiye ile ilgili gözden geçirmesini tamamlayıp kredi notunu açıklayacak. Fitch’in Türkiye’nin notunu kırmasını bekliyoruz. Bu durumda, üç büyük kredi kuruluşunun hepsi Türkiye’nin kredi notunu indirmiş olacak. Not indirimi sonrası piyasalar nasıl davranacak? Kredi derecelendirme kuruluşlarını ikna edemeyen ekonomi yönetimi piyasaları bardağın dolu tarafını göstererek ikna edebilecek mi?
Ekonominin durgunluk ile savaştığı bir ortamda Merkez Bankası para politikasını sıkılaştırmakta tereddüt ediyor. ABD dolarının yükseldiği, jeopolitik risklerin tırmandığı durgunluk riskinin arttığı bir ortamda Merkez Bankası faiz artırmazsa Türk lirası sert bir satış dalgası ile karşılaşabilir.
Salı günü yapılacak PPK toplantısında genel beklenti Merkez Bankası’nın haftalık repo faizini 50 baz puan, borç verme faizini 75 baz puan, geç likidite faizini ise 100 puan artıracağı yönünde. Bizim beklentimiz ise Merkez Bankası’nın politika faizlerinde 50 baz puan gibi sınırlı bir faiz artırımına gitmesi ve piyasa koşulları düzeldikçe geç likidite penceresine gerek kalmadan piyasayı fonlamaya başlaması. Küresel konjonktürün düzelmeye devam edeceğini varsayan bu strateji kısa vadede sürdürülebilir. Ama işlerin bozulduğu dışsal şoklar karşısında daha yüksek bir faiz artışını beraberinde getirir.
Lafı çok uzatmayalım. Türkiye’nin dolarla sınavı henüz bitmedi. Umarız yaz saati uygulamasında olduğu gibi gerçek hayattan kopuk uygulamalara başvurarak sınıfta kalmayız.

 
  Son Günlük Bülten için tıklayınız
 
  Haftalık - 26/09/2016 11:59
 

Moody’s not indirimi sonrası ilk fiyatlamalar...

Cuma günü geç saatlerde gelen açıklama ile Moody’s kredi notumuzu Baa3’den yatırım yapılabilir seviyenin bir altına Ba1’e çekti. İndirime neden olarak (i) ülkenin dış finansman ihtiyacının karşılanmasına yönelik risklerin artması ve (ii) daha önce kredi notunda artışı destekleyen büyüme ve kurumsal gücün zayıflaması gösterildi. Bu sabahki işlemlerde TL’de dolara karşı yaklaşık %1.5 oranında bir kayıp gözleniyor. BIST is 76.7K seviyesinde %4’e yakın bir kayıpla işlem görüyor. 10 yıllık bono faizlerinde ise 40 baz puanlık bir genişleme oldu.

 
  Son Haftalık Bülten için tıklayınız
 
  Aylık - 04/11/2016 18:29
 

Güçlü dolar, yüksek faiz endişesi şimdilik gündemden düştü

Kasım ayına bir iyi bir de kötü haberle başlıyoruz. İyi haber! Güçlü dolar, yüksek faiz korkusunu geride bıraktık. Beklentilerden güçlü gelen ekonomi verilerine rağmen dolar Ekim sonundan beri değer kaybediyor ve ABD tahvilleri prim yapıyor. Kalıcı olmasa da Türkiye için iyi haberdir.

 
  Son Aylık Bülten için tıklayınız
   
   
  Rapor Arşivi
 
       
  23.01.2017 tarihli kapanış ve değişim rakamları
Güncel verilere ana sayfadan ulaşabilirsiniz.
 
  Kpnş. $ Kpnş. TL Değ. $ %  
  BIST 100 2,20 83.047 1,30  
  BIST 30 2,68 101.325 1,30  
  Mali 2,86 107.823 0,97  
  Sınai 2,40 90.673 1,79  
  Hizmetler 1,43 53.820 1,48  
  Teknoloji 1,86 70.018 0,77  
Hacim : 1.082mn $ 4.087mn TL
       
     
   
 
  Güncel Haber Bulunmamaktadır...  
     
    Devamı  
 
 
  © Copyright 2003 İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
  TradeMaster, TradeMaster International, TradeMaster Mobile, TradeMaster İş Yatırım, TradeMaster FX, TradeMaster FX Plus, Invest Art, Geniş Açı ve Camiş Online, İş Yatırım Menkul Değerler'in tescilli markalarıdır.
  Bu sitede yer alan bilgiler “İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş.” tarafından genel bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve sermaye piyasasındaki alım satım kararlarınızı destekleyecek yeterli bilgiyi içermeyebilir. Uyarı notu için lütfen tıklayınız.
  Reuters   Matriks
  Veriler Reuters Limited ve Matriks Bilgi Dağıtım Hiz. A.Ş. tarafından sağlanmakdır. Uyarı notu için lütfen tıklayınız.
  Designed and developed by INNOVA IT Solutions Inc.
 
Piyasalar / Yurtiçi Sermaye Piyasaları / Hisse Senetleri Piyasası