.01   Yabancı yatırımcılara ait hisse senedi saklama bakiyeleri
.02   Yabancı banka aracı kurum veya şahıs nam ve hesabına gerçekleştirilen işlemler
   
.01   Temel Değ. ve Oranlar
.02   Getiri Tablosu
.03   Sermaye Artırımları
 
 
.01   Sektörel Hisse Senedi
Önerilerimiz
.02   Hisse Senedi Öneri Listesi
Açıklamaları
.03   Para Giriş-Çıkış Tablosu
 
 
   
  Günlük - 31/10/2014 10:11
 

Japon Merkez Bankası’nın varlık alım programını genişleteceğine yönelik açıklamalarından sonra Asya piyasaları ve hisse futureları bugün yükseliyor. Borsa İstanbul’un uluslararası piyasaları takip ederek güne yükselişle başlamasını bekliyoruz. Açılışın 80,750 seviyelerinden olabileceğini düşünüyoruz. İlk direnç seviyesi de 81,765 seviyelerinde görünüyor. Yurtiçinde ana gündem maddesi Eylül ayı dış ticaret verisi olurken, uluslararası piyasalarda ABD kişisel gelir/harcamalar verisi ve Michigan güven endeksi ana gündem maddeleri olarak öne çıkıyor. Sabah kotasyonlarında TL dolar karşısında %0,3 daha güçlü 2,20 seviyelerinden işlem görüyor. Halkbank’ın yılsonu hedeflerini aşağı yönlü revize etmesinin hisse üzerindeki olumsuz etkisinin sınırlı olacağını olmayacağını düşünüyoruz. Açıklanan karlardan Sinpaş, Bolu Çimento, Adana Çimento ve Pınar Süt’ün karları beklentilerden iyi geldiği için piyasa tepkisinin olumlu olmasını bekliyoruz.

 
  Son Günlük Bülten için tıklayınız
 
  Haftalık - 20/10/2014 17:16
 

Geçen hafta MSCI Türkiye Endeksi Gelişmekte Olan Ülkeler Endeksini %5,94 yendi. Geçen hafta MSCI Türkiye endeksi haftayı %4,63 kazanç ile kapatırken, MSI GOÜ Endeksinde %1,32 gerileme görüldü. BIST’de geçtiğimiz haftanın en çok kayıp veren endeksleri GYO, Gıda, İçecek ve ticaret oldu. Türk Lirası ise geçtiğimiz haftayı Dolar ve Euro karşısında sırasıyla %1,1 ve %0,3 kazançla kapattı.

Turizm, Metal ana ve elektrik endeksi geçtiğimiz haftanın en iyi performans göstereni oldu. Geçtiğimiz hafta BIST 100 %2.8 değer kazandı. Geçtiğimiz hafta %8.3 değer kazancı ile en çok değer kazanan turizm sektörü oldu. Metal ana ve elektrik endeksi ise sırasıyla %8 ve %7 değer kazancı ile onu takip etti. En çok kayıp veren endeksleri GYO, Gıda, İçecek ve ticaret oldu.

Düşük küresel faizler ve zayıf petrol Türkiye’yi ayrıştırdı. Küresel risk iştahına bağımlılık ve yüksek enerji ithalatı Türkiye’nin yumuşak karnını oluşturan iki temel problemdi. Geçen hafta ABD ve İngiltere Merkez Bankalarından verilen güvercin sinyalleri ve petrol fiyatlarındaki gerileme Türkiye’nin bu iki yapısal sorununa döngüsel bir rahatlama getirerek Türkiye piyasalarını ayrıştırdı.

ABD ve İngiltere merkez bankalarından gelen güvercin taklaları. Küresel büyüme cephesinde aşağı yönlü risklerin arttığı bir ortamda ABD ve İngiltere merkez bankalarının gevşek para politikasının uzun süre sürdürüleceği sinyali piyasalara moral verdi. ABD 10 yıllık tahviller 2013 Haziran’ından bugüne gördüğü en düşük seviyelere gerilerken gelişmekte olan ülke paralarında seçici bir yükseliş görüldü.

Petroldeki düşüş yeniden dengelenmeyi destekliyor. Petrol fiyatlarında görülen gerileme milli gelirin %6’sına yaklaşan enerji ithalatıyla Türkiye’yi öne çıkarıyor. Petrol fiyatlarındaki her 10 dolarlık gerileme (doğalgaza da yansıyacağı varsayımıyla) Türkiye’nin enerji faturasında 4 milyar dolarlık bir azalmaya yol açıyor. Petrol fiyatlarıyla birlikte diğer emtia fiyatlarının da gevşemesi Türkiye’nin sağlayacağı faydayı artırıyor.

Enflasyonda olumsuz görünüm sürüyor. Merkez Bankası (TCMB)’nin yayınladığı Ekim ayı beklenti anketine göre yılsonu enflasyon beklentisi, muhtemelen Ekim başında elektriği ve doğal gaza yapılan zam ve TL’de devam eden değer kaybının etkisiyle yukarı yönlü seyrine devam ederek %9,16’ya ulaştı (Eylül anketi:%8,89).

Merkez Bankası ortalık durulana kadar beklemeyi tercih edecektir. Bu hafta takip edilecek en önemli gelişme Perşembe günkü Ekim PPK toplantısı olacak. TL’de görülen değer kaybının devam etmesi ve enflasyon görünümündeki bozulmanın etkisiyle TCMB’nin bu haftaki toplantısında da faiz cephesinde bir değişikliğe gitmeyeceğini düşünüyoruz. Yurtdışında ise, ABD Eylül enflasyon, Almanya ve Avro Bölgesi Ekim PMI verileri öne çıkıyor.

Üçüncü çeyrek mali tabloların açıklanması bu hafta başlıyor. Bu dönem 3. çeyrek mali tablolar Çarşamba günü Türk Telekom (İş Yatırım net kar beklentisi: 332 milyon TL) ile başlıyor. Arkasında Perşembe günü Akbank (İş Yatırım net kar beklentisi: 749 milyon TL) ve Turkcell (İş Yatırım net kar beklentisi: 623 milyon TL) ile devam edecek. Solo karlar için son gün 30 Ekim ve konsolide karlar için son gün 10 Kasım.

 
  Son Haftalık Bülten için tıklayınız
 
  Aylık - 03/10/2014 08:25
 

Borsa için olumsuz görüşümüze paralel Ağustos ayında Halkbank, Vakıfbank ve Emlak Gayrimenkul gibi risk iştahına duyarlı hisselerin portföyümüzdeki ağırlığını %40’a indirmiştik. Buna karşı petrol fiyatlarındaki gerilemeden, güçlü hava trafiği ve iç talep artışı gerekçesiyle THY, Tav ve Doğuş Oto’nun ağırlığını artırmıştık. Stratejimizi sürdürüyoruz.

 
  Son Aylık Bülten için tıklayınız
   
   
  Rapor Arşivi
 
       
  31.10.2014 tarihli kapanış ve değişim rakamları
Güncel verilere ana sayfadan ulaşabilirsiniz.
 
  Kpnş. $ Kpnş. TL Değ. $ %  
  BIST 100 3,65 80.579 1,51  
  BIST 30 4,48 98.957 1,69  
  Mali 4,92 108.518 1,77  
  Sınai 3,42 75.539 0,95  
  Hizmetler 2,57 56.667 1,41  
  Teknoloji 1,47 32.333 0,47  
Hacim : 1.991mn $ 4.394mn TL
       
     
   
 
  Güncel Haber Bulunmamaktadır...  
     
    Devamı  
 
 
  © Copyright 2003 İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
  Bu sitede yer alan bilgiler “İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş.” tarafından genel bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve sermaye piyasasındaki alım satım kararlarınızı destekleyecek yeterli bilgiyi içermeyebilir. Uyarı notu için lütfen tıklayınız.
  Reuters   Matriks
  Veriler Reuters Limited ve Matriks Bilgi Dağıtım Hiz. A.Ş. tarafından sağlanmakdır. Uyarı notu için lütfen tıklayınız.
  Designed and developed by INNOVA IT Solutions Inc.
 
Piyasalar / Yurtiçi Sermaye Piyasaları / Hisse Senetleri Piyasası