.01   Yabancı yatırımcılara ait hisse senedi saklama bakiyeleri
.02   Yabancı banka aracı kurum veya şahıs nam ve hesabına gerçekleştirilen işlemler
   
.01   Temel Değ. ve Oranlar
.02   Getiri Tablosu
.03   Sermaye Artırımları
 
 
.01   Sektörel Hisse Senedi
Önerilerimiz
.02   Hisse Senedi Öneri Listesi
Açıklamaları
.03   Para Giriş-Çıkış Tablosu
 
 
   
  Günlük - 06/05/2016 09:28
 

Hasar kontrolü
Ak Parti’de genel başkan değişiminin piyasalarda yol açtığı şok dalga korktuğumuzdan daha hafif atlatıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yakın isimlerce yapılan "genel seçimler zamanında yapılacak" açıklamaları Türkiye’nin yeniden bir seçim sarmalına girmesinden korkan piyasaları kısmen rahatlattı. Ancak sütten ağzı yanan yatırımcılar bir süre yoğurdu üfleyerek yiyeceklerdir.
Siyaset cephesinde belirsizlik devam ediyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan 22 Mayıs’ta yapılacak kongrede genel başkan ve başbakan olarak kimi işaret edecek. Bakanlar kurulunda değişikliğe gidilecek mi? Ekonomi yönetiminin başında piyasaların saygı duyduğu bir isim olan Mehmet Şimşek devam edecek mi? İzlenecek ekonomi politikalarında revizyon yapılacak mı? Risk priminin azalması için bu soruların bir an önce cevaplanması lazım.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın işaret ettiği kişi tarafından kurulacak yeni hükümetin temel önceliği Türkiye’yi başkanlık sistemine taşımak olacak. Ama izlenecek yol konusunda belirsizlik devam ediyor. Bunun için hükümetin önünde iki seçenek var: (i) Meclisten konuyu halk oylamasına götürecek destek sağlamaya çalışmak; (ii) erken seçime giderek doğrudan halktan destek istemek. Ak Parti yönetimi hangi yolu izleyeceğine "dokunulmazlığın kaldırılması", "MHP’de olağanüstü kurulun toplanması", "kamuoyu anketlerinin seyri" gibi gelişmelere bakarak karar verecek. Bizim endişemiz "başkanlık sistemine odaklanan" ekonomi yönetiminin ekonomiyi geri plana itmesi ve Türkiye’nin ivedilikle ihtiyaç duyduğu yapısal reformları ötelemeye devam etmesi.
Piyasalarda satışlar devam eder mi? Politika cephesindeki belirsizliğin devam etmesinin orta vadede Türkiye’nin risk primini artıracağına inanıyoruz. Ancak ilk şoku atlatan piyasalar kısa vadede küresel risk iştahına paralel hareket edecekler. Bu anlamda bugün açıklanacak "ABD tarım dışı istihdam" verisi özel önem taşıyor. 200,000’in üzerinde tarım dışı istihdam ve %0,3’ün üzerinde aylık ücret artışı piyasaları vurabilir.
Şirket tarafında beklentilerin üzerinde net kar açıklayan Tekfen Holding ve Bimaş’ın ve faaliyet karı beklentileri aşan Çimsa hisselerinin olumlu ayrışmasını bekliyoruz. Öte yandan, dizel ve jet yakıtı marjlarındaki düşüş sebebiyle tahminlerden kötü faaliyet karı ve net kar açıklayan Tüpraş hisselerinde bugün endeksin altında bir performans bekliyoruz. Aygaz ‘da Tüpraş’ın katkısındaki düşüş kısmen beklentilerin üzerinde gelen faaliyet karlılığı ile telafi edilmiş. Vakıfbank’da ise ilk çeyrek karı beklentilere paralel.

 
  Son Günlük Bülten için tıklayınız
 
  Haftalık - 25/04/2016 11:52
 

Gözler tekrar merkez bankalarında

Geçtiğimiz hafta Merkez Bankası’ndan beklentileri aşmayan bir indirim kararı çıkması ve gelişmekte olan ülkelere ilişkin risk algısında bir bozulma olmaması durumunda, TL varlıklarda yukarı yönlü hareketin devam edebileceğini, yükselişlerin satış fırsatı olarak kullanılması gerektiğini düşündüğümüzü belirtmiştik. Nitekim, Merkez Bankası piyasaların beklentileri doğrultusunda 50 baz puanlık bir indirim yaptı. Yeni başkan süregelen politikada bir değişikliğe gitmedi. Gösterge ve 10 yıllık faiz oranlarında, sırasıyla 30 baz puan ve 13 baz puanlık düşüş gözlenirken, BIST endeksinde hemen hemen bir değişiklik olmadı. MSCI Türkiye endeksi ise GÖÜ’lerin hafif üzerinde performans gösterdi.

Bu hafta yarın açıklanacak enflasyon raporu, Çarşamba günkü FED toplantısı, Perşembe günü Japon Merkez Bankası toplantısı ve ilk çeyrek finansal tablo açıklamaları piyasaların seyrinde belirleyici olacak.

FED’in açıklamasına küresel riskler konusunda balanced / dengeli kelimesini eklemesi Haziran veya Temmuz ayında artış ihtimalini arttırabilir. Dolayısıyla, GÖÜ varlıklarında satış getirebilir.

BOJ’un atabileceği ek adımlar ise ABD dolarını etkileyebileceğinden GÖÜ varlıklarını da hareketlendirebilir. Nitekim geçtiğimiz hafta BOJ’un bankalara negatif faiz ile fonlama yapacağı söylentileri ile Yen değer kaybetmiş dolar endeksinde ise artış gözlenmişti.

Yükselişlerin BIST’de satış fırsatı olarak kullanılması gerektiği görüşümüzü koruyoruz.

İlk çeyrek karını açıklayacak şirketler arasında ön plana çıkanlar

Bu hafta ilk çeyrek finansallarını açıklayacak şirketler : Garanti Bankası, TSKB, Halkbank, Turkcell, Bizim Toptan, Ford Otosan, Otokar, ISGYO, Türk Traktör, Çimsa ve Halk GYO. Bunlar arasında tahminlerimize göre İlk çeyrek rakamları güçlü gelecek ve halen artış potansiyeli sunan isimler : TSKB, Çimsa, Türk Traktör, Bizim Toptan, Turkcell, ve ISGYO.

 
  Son Haftalık Bülten için tıklayınız
 
  Aylık - 04/05/2016 08:44
 

Piyasalardaki düşüşler alış için fırsat mı, yoksa önümüzdeki dönemde gelecek daha büyük bir dalganın öncüsü mü? Bu ve benzeri soruları cevaplamak için elimizde kristal bir küre yok.

Ancak son günlerdeki düşüşlere rağmen piyasaların ABD veya Çin’den gelecek sert yavaşlama riski, Fed’in faiz artırımını öngörülenden daha hızlı yapması, Türkiye’yi başkanlık sürecine götürecek sürecin iyi yönetilememesi gibi potansiyel riskleri yeterince fiyatlamadığını söyleyebiliriz.

Piyasalarla ilgili görüşümüzde bir değişiklik yok. Hisse senedi, tahvil ve Türk lirasında yükselişi ABD dolarına geçmek için fırsat olarak görüyoruz.

 
  Son Aylık Bülten için tıklayınız
   
   
  Rapor Arşivi
 
       
  06.05.2016 tarihli kapanış ve değişim rakamları
Güncel verilere ana sayfadan ulaşabilirsiniz.
 
  Kpnş. $ Kpnş. TL Değ. $ %  
  BIST 100 2,68 78.368 -0,40  
  BIST 30 3,28 95.967 -0,51  
  Mali 3,44 100.613 -0,79  
  Sınai 2,79 81.649 -0,90  
  Hizmetler 1,94 56.631 1,41  
  Teknoloji 2,06 60.144 2,70  
Hacim : 2.068mn $ 6.050mn TL
       
     
   
 
  Güncel Haber Bulunmamaktadır...  
     
    Devamı  
 
 
  © Copyright 2003 İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
  TradeMaster, TradeMaster International, TradeMaster Mobile, TradeMaster İş Yatırım, TradeMaster FX, TradeMaster FX Plus, Invest Art, Geniş Açı ve Camiş Online, İş Yatırım Menkul Değerler'in tescilli markalarıdır.
  Bu sitede yer alan bilgiler “İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş.” tarafından genel bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve sermaye piyasasındaki alım satım kararlarınızı destekleyecek yeterli bilgiyi içermeyebilir. Uyarı notu için lütfen tıklayınız.
  Reuters   Matriks
  Veriler Reuters Limited ve Matriks Bilgi Dağıtım Hiz. A.Ş. tarafından sağlanmakdır. Uyarı notu için lütfen tıklayınız.
  Designed and developed by INNOVA IT Solutions Inc.
 
Piyasalar / Yurtiçi Sermaye Piyasaları / Hisse Senetleri Piyasası