.01   Yabancı yatırımcılara ait hisse senedi saklama bakiyeleri
.02   Yabancı banka aracı kurum veya şahıs nam ve hesabına gerçekleştirilen işlemler
   
.01   Temel Değ. ve Oranlar
.02   Getiri Tablosu
.03   Sermaye Artırımları
 
 
.01   Sektörel Hisse Senedi
Önerilerimiz
.02   Hisse Senedi Öneri Listesi
Açıklamaları
.03   Para Giriş-Çıkış Tablosu
 
 
   
  Günlük - 29/07/2016 09:29
 

Güneş doğudan parçalı bulutlu doğdu...
Haftanın son gününe petrol fiyatlarında devam eden düşüşün yarattığı tedirginlik ve Japonya Merkez Bankası’nın beklentilerden düşük varlık alımı programının yarattığı hayal kırıklığıyla başlıyoruz. Ancak Asya borsalarında ve ABD vadelilerindeki satıcılı havayı risk iştahında bozulma olarak görmek için erken.
Haziran ayında gördüğü zirve seviyelere göre %20 civarında gerileyen WTI petrol teknik olarak ayı piyasasına girdi. Gerileme devam ederse kendi kendini besleyen olumsuz bir döngüye girileceği endişeleri gündeme gelebilir. Ancak fiyatlardaki gerilemenin talepteki zayıflamadan değil arz fazlasından kaynaklanması küresel risk iştahının bozulmasını engelliyor.
Varlık alımının sınırlı olarak artırıldığı, faiz oranlarının değiştirilmediği Japonya Merkez Bankası toplantısı sonrasında yen dolara karşı 103 seviyesine güçlenirken Asya borsalarında genelde satıcılı bir hava görülüyor. Ancak gelişmekte olan ülke paralarında ve yerel tahvillerde devam eden alışlar küresel risk iştahının halen güçlü olduğunu gösteriyor.
Asya borsalarındaki satıcılı havaya rağmen Borsa İstanbul’da bu sabah hafif alıcılı bir açılış bekliyoruz. Petrol fiyatlarındaki gerileme ve Türk lirasındaki yükseliş Borsa İstanbul’da yukarı yönlü seyri destekliyor. Beklentilere göre %20 daha güçlü kar açıklayan Garanti Bankası’nın kısa vadede endeksi yenmesini bekliyoruz. Beklentinin altında kalan faaliyet karı nedeniyle Tofas hisseleri endeksin gerisinde kalabilir. Dün açtığımız "Akbank ve Garanti AL, XU100 SAT" ikili önerimizi koruyoruz.

 
  Son Günlük Bülten için tıklayınız
 
  Haftalık - 25/07/2016 12:07
 

Piyasalarda Normale Dönüş

Geçtiğimiz hafta darbe girişiminin püskürtülmesinin ardından alınan önlemler ve reyting kuruluşları tarafından yapılan olumuz açıklamalar TL varlıkların gelişmekte olan ülke benzerlerine göre önemli ölçüde olumsuz ayrışmasına sebep olmuştu. Alınan önlemlerde sona yaklaşılmış olması, politikada oluşan olumlu ve yapıcı ortam bu hafta piyasalarda normalleşmeye sebep olabilir, gelişmekte olan ülkeler ile Türkiye arasında açılan fark bir miktar kapanabilir. Yakın vadede piyasalar için temel soru işareti reyting kuruluşlarının alacağı aksiyonlar olacak. Geçmiş örneklere bakıldığında Moody’s’in gözden geçirme sürecinin 2-3 ay sürdüğü görülüyor, dolayısıyla 5 Ağustos’ta Moody’s den herhangi bir değişlik beklemiyoruz. 15 Ağustos’ta Fitch’den de bir not indirimi beklemiyoruz. Moody’s’in kararı ise yaşadığımız sürecin önümüzdeki aylarda ekonomik büyümeye ve yurtdışı fonlamaya etkilerine bağlı olacak. Ekonomik etkilerin geçici olacağını düşündüğümüzden kredi notunda bir değişiklik beklemiyoruz.

Yurtdışı tarafta ise piyasaların dikkati Perşembe günü yapılacak FED toplantısında verilecek mesajlarda ve Cuma günü Japon Merkez Bankası tarafından alınması beklenen ilave adımlarda olacak. Cuma günü açıklanacak ABD ikinci çeyrek ekonomi verileri de piyasaların seyri açısından etkili olacak. Açıklamalar neticesinde FED faiz artışı ihtimalinin artması TL varlıklarda beklediğimiz toparlanmayı sınırlandırabilir.

 
  Son Haftalık Bülten için tıklayınız
 
  Aylık - 03/06/2016 10:33
 

Piyasalar riskleri ne kadar fiyatlıyor?
Piyasalardaki düşüşler alış için fırsat mı, yoksa önümüzdeki dönemde gelecek daha büyük bir dalganın öncüsü mü? Bu ve benzeri soruları cevaplamak için elimizde kristal bir küre yok. Son dönemdeki satış sonrasında hisse senedi piyasasında değerlemeler cazip hale gelmeye başladı. Ancak piyasaların ABD veya Çin’den gelecek sert yavaşlama riski, Fed’in faiz artırımını öngörülenden daha hızlı yapması, Türkiye’yi başkanlık sürecine götürecek sürecin iyi yönetilememesi gibi potansiyel riskleri halen yeterince fiyatlamadığına inanıyoruz. Geçmiş tecrübemiz böyle bir ortamda piyasalarda havanın aniden döndüğünü ve yatırımcıları genelde böyle havaların mahvettiğini gösteriyor

 
  Son Aylık Bülten için tıklayınız
   
   
  Rapor Arşivi
 
       
  29.07.2016 tarihli kapanış ve değişim rakamları
Güncel verilere ana sayfadan ulaşabilirsiniz.
 
  Kpnş. $ Kpnş. TL Değ. $ %  
  BIST 100 2,50 75.405 0,35  
  BIST 30 3,06 92.466 0,41  
  Mali 3,24 97.705 1,01  
  Sınai 2,66 80.237 -0,06  
  Hizmetler 1,71 51.557 -0,52  
  Teknoloji 1,88 56.629 0,42  
Hacim : 1.015mn $ 3.063mn TL
       
     
   
 
  Güncel Haber Bulunmamaktadır...  
     
    Devamı  
 
 
  © Copyright 2003 İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
  TradeMaster, TradeMaster International, TradeMaster Mobile, TradeMaster İş Yatırım, TradeMaster FX, TradeMaster FX Plus, Invest Art, Geniş Açı ve Camiş Online, İş Yatırım Menkul Değerler'in tescilli markalarıdır.
  Bu sitede yer alan bilgiler “İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş.” tarafından genel bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve sermaye piyasasındaki alım satım kararlarınızı destekleyecek yeterli bilgiyi içermeyebilir. Uyarı notu için lütfen tıklayınız.
  Reuters   Matriks
  Veriler Reuters Limited ve Matriks Bilgi Dağıtım Hiz. A.Ş. tarafından sağlanmakdır. Uyarı notu için lütfen tıklayınız.
  Designed and developed by INNOVA IT Solutions Inc.
 
Piyasalar / Yurtiçi Sermaye Piyasaları / Hisse Senetleri Piyasası